Běloruský prezident podepsal výnos pro případ vlastní smrti
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal výnos O ochraně suverenity a ústavního zřízení, informuje jeho oficiální web.
„Výnos má za cíl zachování nezávislosti a suverenity země,“ uvádí se ve zprávě.
Dokument stanoví předání moci Radě bezpečnosti v případě smrti hlavy státu v důsledku atentátu, teroristického útoku, agrese zvenčí nebo jiných násilných činů.
„Všechny státní orgány a jejich zaměstnanci jednají v souladu s rozhodnutími Rady bezpečnosti, na jejíchž zasedáních předsedá premiér,“ uvádí zpráva.
V zemi musí být přitom neodkladně vyhlášen mimořádný nebo válečný stav. Rada bezpečnosti rozhoduje o opatřeních k jeho zajištění. Rozhodnutí Rady jsou povinná pro všechny a musí být bezpodmínečně splněna.
Bezpečnostní rada má také za účasti guvernérů řešit hlavní otázku o volbách.
Výnos nabývá platnosti ve chvíli jeho podepsání.
Lukašenko informoval v polovině dubna o zadržení skupiny lidí, kteří chystali atentát na něj a jeho děti. Podle slov běloruského prezidenta se na tom podílely americké tajné služby a mezi zadrženými jsou zahraniční občané. V KGB upřesnili, že vzbouřenci připravovali ozbrojené uchopení moci v zemi.
Komentář odborníka
Výnos běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, podle něhož moc v republice v případě mimořádné situace automaticky přebírá Rada bezpečnosti, má uklidnit „horké hlavy,“ protože ani v případě nečekané smrti hlavy státu nedojde ke změnám, o které usiluje „destruktivní část protestujících voličů,“ míní náměstek předsedy běloruského veřejného sdružení Bílá Rus Alexandr Šaťko.
„Myslím, že v dané situaci, kdy jde o atentáty na hlavu státu a jeho rodinné příslušníky, bude tento výnos pro běloruskou pozitivní a normální veřejnost zárukou bezpečnosti, a dokonce trochu uklidní řadu horkých hlav. Protože každopádně řekněme destruktivní část protestujících voličů pochopí, že po smrti nynější hlavy státu nedojde v Bělorusku k přeměnám, o které usilují,“ řekl Šaťko Sputniku.
Upozornil, že členové Rady bezpečnosti jsou v Bělorusku „dávno a dobře známí“, tito lidé se „projevili z různých stran, a to i jako důstojní vedoucí činitelé“. „Je tam armádní generalita, šéfové řady struktur… Právě tito lidé dnes řídí boj s různými krizovými jevy. Těší se příslušné důvěře,“ řekl Šaťko.
Na závěr prohlásil, že „pro případ globálních problémů je nyní v republice konkrétní moc a k žádnému chaosu, jak tomu bylo v některých zemích, když z politického prostoru odchází lídr a začíná blázinec, v Bělorusku určitě nedojde“.