Zahraničí

Čína plánuje zahájit první misi s posádkou na Mars v roce 2033

Čína má podle šéfa hlavního výrobce raket v zemi v úmyslu zahájit svou první misi s posádkou na Mars v roce 2033 a vybudovat základnu na rudé planetě v následujících misích.

Wang Xiaojun (Wang Siao-jün), šéf Čínské akademie technologie vypouštění vozidel (CALT), načrtl plány v projevu prostřednictvím videa na konferenci Global Space Exploration Conference (GLEX 2021) konané ve dnech 14. až 17. června v Petrohradě.

Wang Xiaojun nejprve prozkoumal misi Tianwen-1, první čínskou misi na Mars, která úspěšně dosáhla oběžné dráhy, přistání a toulání, a poté představil tříkrokový plán budoucí expedice na Mars.

V prvním kroku ve fázi přípravy technologie bude Čína posílat roboty na Mars za úkoly včetně vracení vzorků, průzkumu možných lokalit pro budoucí základnu a budování systémů pro využívání zdrojů na místě.

Podle mluvčího Čínského národního vesmírného úřadu Xu Hongliang (Sü Chung-liang) se kolem roku 2030 očekává neobsazená okružní mise k odběru vzorků z Marsu.

Pro lidské osídlení na Marsu budou muset posádky využívat zdroje planety, jako je těžba jakékoli vody pod jejím povrchem, generování kyslíku na místě a výroba elektřiny.

Druhým krokem bude zahájení mise s posádkou a bude vybudována základna na Marsu. Starty posádky na Mars jsou podle Wanga plánovány na roky 2033, 2035, 2037, 2041 a další.

Třetí krok plánu předpokládá flotily kosmických lodí pendlujících mezi Zemí a Marsem a rozsáhlý vývoj rudé planety.

Jaderný pohon je podle Wanga důležitou možností pro průzkumné mise s posádkou na Marsu.

Mezitím Čína také studuje „vesmírný žebřík“, nový systém pro přepravu do vesmíru pro mise na Marsu, řekl Wang bez dalšího rozpracování.

Během počáteční fáze misí s posádkou na Mars bude přepravní systém zahrnovat více vozidel, jako jsou nosné rakety, raketoplány Země – Mars, přistávací a výstupová vozidla na Marsu. V různých fázích misí budou použity různé typy nosných kosmických lodí.

Jia