Zahraničí

ČÍNA uvalila odvetné sankce na USA a Kanadu

Čína uvalila sankce na jednotlivce a organizace z USA a Kanady, a to v reakci na jednostranné sankce těchto zemí vůči Sin-ťiangu. Vyplývá to z prohlášení uvedeném na webu čínského ministerstva zahraničí

Foreign Ministry Spokesperson Announces Sanctions on Relevant US and Canadian Individuals and Entity

Sankce kvůli Ujgurům

Ministři zahraničních věcí EU se v pondělí dohodli na tom, že zařadí čtyři čínské občany a jednu organizaci na sankční seznam kvůli obvinění z údajného porušování lidských práv v souvislosti s pronásledováním „ujgurské muslimské menšiny v Sin-ťiangu“. Později sankce proti Číně rovněž oznámily USA, Kanada a Velká Británie. Čínské ministerstvo zahraničí na celou věc již reagovalo uvalením sankcí proti EU a Velké Británii. „Spojené státy americké a Kanada dne 22. března zavedly jednostranné sankce proti příslušným jednotlivcům a organizacím v Sin-ťiangu na základě zvěstí a dezinformací. V reakci na to se čínská strana rozhodla uvalit sankce na šéfa Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) ) Gail Manchin, místopředsedu Tonyho Perkinse a kanadského poslance Michaela Chonga,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení. Sankce se zavádí také vůči podvýboru pro mezinárodní lidská práva Stálého výboru pro zahraniční věci a mezinárodní rozvoj poslanecké kanadské sněmovny. Těmto osobám je zakázán vstup na území pevninské Číny, Hongkongu a Macaa, čínským občanům a organizacím je zakázáno s nimi obchodovat, stejně jako jsou zakázány směny se sankcionovanou institucí.

Zasahování do vnitřních záležitostí Číny

V prohlášení čínského ministerstva zahraničí se také uvádí, že Peking vyzývá USA a Kanadu, aby napravily chybná opatření přijatá proti ČLR kvůli Sin-ťiangu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí země. „Čínská vláda je odhodlána hájit suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy země. Vyzýváme příslušné země, aby jasně pochopily situaci a napravily chyby,“ zaznělo v prohlášení.
Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že USA a Kanada „musí přestat s politickými manipulacemi v otázce Sin-ťiangu, přestat zasahovat do vnitřních záležitostí Číny v jakékoliv podobě a dále nepokračovat v chybné cestě“. Na konci srpna 2018 odborníci z Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace ve své zprávě uvedli, že v údajných „převýchovných táborech“ v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang může být až jeden milion etnických Ujgurů. Čínské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že informace o zadržení Ujgurů v „převýchovných táborech“ nejsou ničím potvrzeny a dodali, že neodpovídají realitě. Čínské úřady uvedly, že problémy spojené s Sin-ťiangem nejsou vůbec otázkou lidských práv nebo etnickou či náboženskou otázkou, ale že se problém Sin-ťiangu týká otázek násilí, terorismu a separatismu.

Zpracoval Rudolf Hruboň