Facebook se změní?
Jindřich Kulhavý: Dle informací z éteru se blíží vcelku zásadní změny nejrozšířenější sociální sítě Facebook. Nově by jeho provozovatel a majitel v jednom měl potlačit do pozadí možnost uveřejňovat příspěvky s politickou a jinak aktuální tematikou. Vzhledem k tomu se tedy zdá, že jediné, o čem se bude moci na jeho stránkách komunikovat, bude jaksi o…. ničem.
Ze sociálních sítí se časem z komunikační platformy pomáhající navazování vzájemných kontaktů stal velmi důležitý informační kanál, díky němuž se dozvídáme, co se děje ve světě, sdílíme zprávy a videa vznikající po celé planetě a v podstatě lze říct, že pomohly k informovanosti lidí. Globalizace informací se však přestává zřizovatelům líbit, protože na povrch vyplouvají i takové věci, o kterých by elity, mezi které majitelé sítí patří, radši mlčely. Ukázalo se to i v době covidové, kterou výrazně poznamenalo narušení plánů naočkovat několikanásobně celou planetu, k čemuž přispělo šíření zpráv o tom, co je vlastně obsah pseudovakcín a k čemu jejich používání vede a povede. Především díky sociálním sítím se covidové mafii začaly hroutit plány a momentálně se řada lidí začala aktivně bránit a pomocí Facebooku a dalších podobných sítí i organizovat. Navíc se šíří i záběry z gestapáckých praktik používaných například v Austrálii, což o to více ostatní přesvědčuje o tom, že úkolem Pfizeru, Moderny a dalších koncernů není lidi léčit, ale místo toho je jejich političtí noshledi mají omezovat co nejvíce na všech dosud normálních svobodách. Facebook společně s Youtubem tak patří i přes cenzuru nevídaných rozměrů k hlavním šiřitelům informací o každodenní realitě po celém světě.
To však není zdaleka vše. I v jiných odvětvích lidského konání je zdrojem, který napomáhá lidem zjistit, co se kde děje. Přestože jsou facebookové profily rebelů sledovány i policií na celém světě, zaměstnavatelé sledují své zaměstnance, řada uživatelů na to moc nehledí a připojuje jak to, co kde objeví a zjistí, ale někteří si dokonce dovolí mít svůj vlastní názor, který na sítích šíří snadněji, než kdyby si museli vytvářet nějakou vlastní platformu. Což majitelům sítí vadí, protože si původně mysleli, že budou šířit pouze vlastní obsah včetně placené reklamy a propagace. Navíc zjistili, že přidají li popisek typu ,,Informace o covidu najdete na….., nebo Obsah je skrytý, protože…., případně Obsah je nepravdivý…, většinou tomu příspěvku dělají reklamu, protože jde často o naprosto správně vyjádřenou či popsanou realitu. Autory sice později blokují s tím, že status byl nahlášen jiným uživatelem, většinou to však nestačí udělat tak rychle, aby se informace nepodařilo šířit dále. Navíc hlídání ,,správného“ obsahu stojí majitele sítí mnoho peněz a času. Vznikla celá oddělení, která se cenzuře věnují a přidáme li i množství jazyků a zemí, ve kterých jsou sítě veřejně dostupné, jistě si dokážete představit, jak náročné je uhlídat jejich obsah. To i přes ,,pomoc“ udavačů, jakými jsou u nás Čeští elfové, Cemper, Hřebenář a plno jim podobných. Možná se po volbách jejich počet ještě zvýší, řada Pirátů, kteří vypadnuli ze Sněmovny, nebude mít co dělat.
Původní záměr objevitelů nových možností komunikace spojené s prokládáním reklamy a schopností ovlivňovat myšlení uživatelů sociálních sítí tak získal jiné rozměry, než které původně měl mít. Bohužel technologie ušla velký kus cesty a dokáže filtrovat mnohem více příspěvků a obsahu než kdysi. Navíc se Facebook stal protiváhou oficiálních médií přinášejících tendenčně upravované informace, takže někteří liberální politici proti gigantům na poli sociálních sítí zahájili tažení. Obrovské jmění Zuckerberga dává tušit, jaký byznys to je, takže se vymýšlí digitální daně, jejichž výše se může měnit dle poslušnosti jednotlivých provozovatelů. Budete li umožňovat přenos nepohodlných příspěvků, bude vysoká, podaří li se Vám to, že se uživatelé budou bavit pouze o nijak nepodstatných záležitostech, například o tom, kde kdy vyzvedne děti po fotbalovém zápasu, pak daně nebudou. Je to Vaše rozhodnutí. Zdá se, že Facebook na to slyší a postupně omezí jak uveřejňování, tak i dosah příspěvků s podstatnou tématikou. Přijdeme tak o další možnost získávat a předávat si relevantní informace. A o to tady přeci jde.