Financial Times. Putin si uvědomil, že už toho má dost!
Západní sankce přivedly Rusko ke konzervativní stabilitě a posílily jej, píše Financial Times.
Sankce za okupaci Krymu přesvědčily ruského prezidenta Vladimira Putina o potřebě ekonomické ochrany a izolace, a Rusko se setkalo s pandemickou krizí v roce 2020 s nejnižším veřejným dluhem mezi ostatními zeměmi. Pokud dříve bylo Rusko jednou z nejzranitelnějších zemí vůči krizi, nyní je jednou z nejstabilnějších zemí, konstatují noviny.
Pilíře této stability spočívají ve finanční politice Kremlu, která pomohla zemi čelit koronavirové krizi, se silnou devizovou rezervou (580 miliard USD, oproti 350 miliardám USD v roce 2015) a vysokým vládním přebytkem.
Za posledních 7 let se Kreml řídil agresivní měnovou politikou, díky níž byla finanční situace země méně zranitelná než v roce 2014.
Britové byli překvapeni, když zjistili, že v posledních letech se Rusku podařilo vybudovat „ekonomickou pevnost“, která chrání zemi před sankcemi a globální krizí.
„Po roce 2014 si ruský prezident Vladimir Putin uvědomil, že toho má dost,“ píšou.
Rusko se stalo mnohem nezávislejším a finančně stabilnějším, uvedl Ruchir Sharma, vedoucí rozvíjejících se trhů ve společnosti Morgan Stanley Investment Management, který publikoval článek v britském Financial Times. Zjistil, že Moskva za svůj pokrok vděčí západním sankcím.
Omezení, která se na Ruskou federaci valí již více než sedm let, měla zemi oslabit, ale ve výsledku měla opačný účinek. Rusko se začalo více spoléhat na své vlastní síly.
Například zákaz dodávek řady západního zboží vedl k aktivní substituci dovozu. Rusko vstoupilo do koronavirové krize s nejnižším dluhem mezi 20 největšími rozvíjejícími se ekonomikami a také vykázalo nejvyšší rozpočtový přebytek. A dnes je podle Sharmy rubl méně závislý na cenách ropy než měny jiných velkých vývozců energetických zdrojů, jako je Kanada nebo Norsko, píše „ПолитРоссия“ s odkazem na FT.
Šoky roku 2014 přesvědčily prezidenta Vladimira Putina, že toho má dost.
Ekonomická pevnost Ruska je dobře postavena, aby přežila v postpandemickém světě de-globalizace a místní digitalizace. Expert Morgan Stanley Investment Management zdůraznil, že v prostředí, kde globální ekonomika čelí hrozbě zpomalení růstu a vyšší inflace, je spoléhání se na vnitřní sílu pro zemi obrovskou výhodou.