Francie i Rakousko znovu otevírají radikální mešity, které podnítily své příznivce k teroristickým útokům
Jak Francie, tak Rakousko patří k zemím, kde jsou vlády, které se navenek staví být proti islamizaci země, v reálných krocích však můžete vidět pravý opak. Nicméně, podobných vlád je plná Evropa, jistě tomuto problému věnuji některý další článek. Než se pustíme do konkrétních případů otevřených mešit, je třeba si detailněji rozebrat právě obě uvedené vlády, jejichž postoje jsou navenek jiné, než reálné činy, což ostatně dosvědčuje i současné znovuotevření radikálních mešit.
Jak v Rakousku, kde vládne tzv. “tyrkysovo – zelená vláda”, tak ve Francii, kde vládne Macron (ve Francii není parlamentní, ale prezidentský systém) jde o vlády probruselské. Tedy tyto vlády podobně, jako většina evropských vlád, postupně odevzdávají suverenitu Bruselu. Nicméně v obou zemích je relativně silná skutečná opozice, která by si s islamizací mohla poradit mnohem lépe a jejíž vztah k EU je velmi záporný. Proto jsou tyto vlády navenek stavěny jako “protestní”, kdo však sleduje jejich politiku detailněji, tak ten ví, že jde jen o způsob, jak voliče odradit od volby jediné skutečné opozice. Drtivá většina voličů pak na podobnou “vějičku” naletí. Ale nyní se už podívejme, jak Vídeň i Paříž podporují islamizaci vlastních zemí.
Po dalším zatčení v případě islámského útoku, k němuž došlo ve Vídni loni na podzim, se posílilo podezření, že útočník byl součástí sítě, která útočníka podporovala. Jak se o víkendu ukázalo, rakouská speciální jednotka “Cobra” zatkla v pátek ráno 21letého Rakušana s egyptskými kořeny.
Je podezřelý, že si obstaral útočnou pušku, s níž Kujtim F. 2. listopadu 2020 zabil čtyři lidi a několik dalších zranil. Dosud žil tento podezřelý, stejně jako vrah, na sociálních dávkách. Mezitím bylo v souvislosti s útokem zatčeno více než 20 muslimů, včetně několika ve Švýcarsku.
Podle německých bezpečnostních orgánů měl Kujtim F. také úzké vazby na Německo. Muslimové v Osnabrücku s ním byli v kontaktu prostřednictvím Facebooku a Instagramu až krátce před útokem na začátku listopadu. Skupina udržovala tajnou modlitebnu a organizovala paintballové hry mimo jiné v Porýní-Vestfálsku, aby trénovala boj proti “nevěřícím”.
Mezitím došlo ke znovuotevření vídeňské mešity Tewhid, která byla po útoku uzavřena. Vrah byl údajně v této mešitě aktivní a právě ona ho radikalizovala a podnítila k útoku. Vnitřní rozhodčí soud Společenství islámské víry v Rakousku (IGGÖ) rozhodl vrátit komunitě právní subjektivitu.
Opětovné otevření mešity bylo kritizováno rakouskou ministryni školství Susanne Raabovou (ÖVP), která označila rozhodnutí za “naprosto nepochopitelné a nezodpovědné”. Právě v této mešitě několikrát pobýval vídeňský vrah. Kromě toho samotná islámská komunita popsala mešitu jako salafistickou instituci.
K případu jen dodávám, že nechápu, jak je možné, že o otevření podobného zařízení může rozhodovat nějaká samozvaná islámská organizace. Vláda má jistě dostatečné kompetence k tomu, aby radikální mešity zrušila. K tomu však nedošlo, za což možná Rakousko vděčí i účasti Zelených ve vládě. Ti totiž prokazatelně již dlouhodobě například podporují radikální islámskou organizaci v Grazu…
Pařížská mešita, která se stala ústředním bodem sporu o místo islámu ve Francii, byla znovu otevřena v pátek po šestiměsíčním uzavření, k němuž došlo po útoku na učitele Patyho.
Asi 200 věřících se vrátilo na páteční modlitby do mešity pro 1300 osob v Pantinu na severním okraji Paříže. Samuel Paty, 47 let, byl napaden a dekapitován na cestě domů z nižší střední školy severozápadně od hlavního města, kde vyučoval historii a geografii, poté, co ukázal svým žákům karikatury proroka Mohameda.
Francouzská policie zahájila sérii razií zaměřených na islámské sítě hlavně v pařížském regionu po Patyho hrůzné vraždě a nařídila uzavření mešity Pantin, která má asi 1500 věřících.
Mešita na hustě osídleném předměstí Seine-Saint-Denis severovýchodně od Paříže sdílela několik dní před Patyho smrtí na své facebookové stránce video, ve kterém se ohradila proti učitelově výběru materiálu pro třídní diskusi o svobodě projevu.
Nelítostná online kampaň proti Patymu a škole byla vedená otcem školačky, která obvinila učitele z šíření “pornografie” za to, že ukázal karikaturu nahého Mohameda. Ministr vnitra Gerald Darmanin podmínil znovuotevření mešity odchodem imáma.
Imám, který byl vyškolený v Jemenu a je podezřelý, že má blízko k radikálnímu islámu, po Patyho vraždě rychle rezignoval. Ředitel mešity Henniche – padesátiletý podnikatel, který měl nadstandartní vztahy s vysoce postavenými politiky včetně bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho – označil sdílení videa za “omyl” a omluvil se….
“Je dobře, že se mešita může znovu otevřít. Imám udělal neomluvitelnou chybu při sdílení tohoto videa. Ale trestat všechny muslimy bylo nespravedlivé,” řekl místní socialistický starosta Bertrand Kern.
Uvedené případy tak jen dokazují, že převzetí Evropy islámem bude ve finále jednodušší, než kdo jen tušil. Pokud vlády nezvládnou ani uzavření alespoň těch nejradikálnějších mešit a povolují výstavbu nových, jedná se o jasnou ukázku toho, kdo je zde “pánem”…