Koronavirus

Imunita vs. očkování – názory lékařů. Proč by se neměli očkovat jedinci s dostatkem protilátek

Imunita vs. očkování – je dobré se nechat očkovat po prodělaném COVIDu? Je to vůbec nutné a bezpečné? Má smysl očkovat děti a mladé lidi?

Poznání viru se za poslední rok značně posunulo. Dnes už víme, že obavy, že se na vir nevytvoří imunita, jsou liché. Drtivá většina lidí, kteří covid prodělali, dostatečnou a komplexní imunitu mají, říká MUDr. Šimon Reich.

„Virus postupně populací prostupuje a většina lidí už vůči němu imunní je, ať už v důsledku prodělané nemoci nebo očkování,“ dodává MUDr. Hana Zelená.

Prvním krokem by mělo být vyšetření protilátek

Doktor Reich doporučuje vyšetření protilátek, které si můžete domluvit u svého praktického lékaře. Ty, pokud budou dostatečné, je zbytečné se očkovat. „Dokonce byste se očkovat ani neměli,“ upozorňuje.

Imunní lidé jsou očkovaní zbytečně a díky tomu se nedostávají vakcíny pro ty, kteří je potřebují a dostatek protilátek nemají. „Očkování by mělo být výhradně na dobrovolné bázi bez jakýchkoliv podmínek, upřednostnit rizikové občany a vynechat ty, kteří už imunní jsou,“ uvádí MUDr. Zelená.

Kolektivní imunita tu do velké míry už je

Kolik procent obyvatelstva už má protilátky by zjistila seroprevalenční studie. Bohužel, nikdo z vlády po těchto datech neprahne. Nejde jenom o protilátkovou imunitu. Celá řada lidí zvládne infekci pouze na své sliznici v nosohltanu, tedy slizniční imunitou. Pro tělo není tedy podstatné tvořit ve velkém protilátky, přesto ale buněčnou imunitu má.

Ve Švédsku se například tato buněčná imunita testuje poslední týdny zdarma. V Česku toto nikoho nezajímá a dokonce se zanedbává i vyšetřování protilátek před případným očkováním, a to je chyba!

Jakmile se díky imunitě sníží počet vnímavých jedinců, vir začne slábnout, bude mít menší prostor. Nějakým způsobem tu samozřejmě stále bude, budou tu pro něj stále nějací vnímaví jedinci. Není také přesně známo, jak dlouho trvá přirozeně získaná imunita, ani jak dlouho bude chránit očkování. Dá se předpokládat, že časem bude imunita slábnout a lidé se mohou nakazit znovu. „Myslím si ale, že to bude podobné jako u jiných virových infekcí, kdy ty opakované jsou slabší se slabším průběhem,“ vysvětluje MUDr. Zelená. „Navíc s každou další takovou reinfekcí se imunita člověka posiluje.“

Kdy jsou vhodná povinná očkování

Pokud jde o povinná očkování, uvědomme si, že nyní takto očkujeme u nemocí, které známe desítky nebo stovky let, máme je prozkoumaná a jsou to onemocnění, která primárně nebo na druhém místě ohrožují děti, říká MUDr. Reich.

Děti ale na rozdíl od ohrožené skupiny nemocí covid-19, což jsou lidi na 65 let, se nemohou dostatečně samy bránit. Očkováním proti covid-19 ale primárně chráníme dospělou a svéprávnou populaci 65+, která pokud se chce na sto procent vyhnout nakažení SARS–COV II, může se podle toho zařídit a například zůstat na věky věků doma. Pokud chce mít ochranu cca 90%, nechá se naočkovat. Není ale důvod, aby se pro to očkoval celý zbytek populace.

MUDr. Zelená dodává, že by bohatě stačilo nechat si vyšetřit protilátky i s tím, že si to lidé jistě rádi i sami zaplatí, pokud budou vědět, že následně nebudou obtěžování s očkováním. Na tuto variantu se u nás bohužel zatím vůbec nepřistupuje. „Věřím, že se to změní, protože tento postup nemá žádný medicínský podklad,“ dodává.

Podívejte se na zdrojové video s MUDr. Zelenou a MUDr. Reichem:

MUDr. Šimon Reich vystudoval obor Všeobecné lékařství na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracoval na Klinice dětské chirurgie ve Fakultní nemocnici v Motole. Na podzim 2019 medicínu opustil a začal se věnovat v soukromém sektoru a klinickému výzkumu v USA, Německu a Číně. Od roku 2018 je také řadovým členem TOP 09.

MUDr. Hana Zelená Hana Zelená vede oddělení virologie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který provozuje laboratoře a slouží jako odborné zázemí pro hygienické stanice.

Zdroj