Jediná správná pravda. Víc jich není. Nějaké pochybnosti?
Politická neziskovka NELEŽ vnikla před rokem a půl proto, aby u nás pomáhala šířit jedinou správnou pravdu a zamezila existenci všech ostatních pravd. Bojují prý s dezinformacemi, ovšem jen s těmi, které jim nevyhovují.
Některé informace začínají být nepohodlné. Jako před rokem 1989
Za rok a půl stihla sestavit seznam 19 webů, které zařadila mezi dezinformační, a přesvědčila velké i menší společnosti, aby na těchto webech neinzerovaly. Mnohým webům, které přinášejí alternativní pohled na věc, tak zkomplikovala svou činnost. A všem těm, kteří si chtěli přečíst občas i něco jiného, než oficiální linku, ukázala, že informace se dnes začínají filtrovat, označovat za nepohodlné a potlačovat stejně jako před rokem 1989.
Ti druzí mají přestat existovat. Pro jistotu.
Na seznamu se ocitly weby prvnizpravy.cz, pravyprostor.cz nebo parlamentnilisty.cz. A jasně, pravdu, pravdu a nic než pravdu tam vždy nenaleznete, ale ruku na srdce, to ani v těch mainstreamových médiích. Přičemž ta mainstreamová, která mají násobně větší dosah a těší se větší důvěře obyvatel, dokážou napáchat mnohem větší škody.
Jako například reportáž Kroupy o kauze Budišov, díky níž skončila Věra Jourová neprávem ve vězení, nebo jeho investigativní práce, která vyústila v článek o Paroubkovi a jeho chybném spojení s nákupem obrněnců pandur. Ony tedy ani ty Vrbětice si zatím nevedou nijak moc přesvědčivě. Ale uvidíme. A mezi tím vzpomeňme na Kundru a legendární kauzu o muži s ricinem, která se také následně ukázala jako vymyšlená. Forum24 bylo několikrát usvědčeno z lživých článků a i novinářka Petra Procházková, jak se později ukázalo, nepravdivě informovala o konfliktu v Gruzii na iDnes i na webu Euroskop.cz. Zkrátka, jsou tu kanály, které si mohou zveřejňovat, co chtějí, včetně spekulací, nepodložených i zcela vykonstruovaných článků – dnes se jim říká dezinformace – a pak jsou tu ty, které to dělat nemohou. A ty vadí tak moc, že mají pro jistotu přestat zcela existovat.
Pravda, jaká se zrovna hodí NELEŽ
„Naším cílem je omezit šíření dezinformací. Dezinformační weby často čerpají příjmy z reklamy. Odříznutím webů šířících nenávist od těchto příjmů pomůžeme dezinformacím zamezit a naopak posílit důvěru v média, která pracují s informacemi profesionálně a současně zodpovědně a poctivě,“ píše politická neziskovka NELEŽ. Své místo na slunci tedy mají jen ty weby, které hlásají pravdu, šíří lásku, jsou profesionální, zodpovědné a poctivé. To je moc hezké. A taky nereálné. Pravda je totiž v každé době jiná a často taková, jaká se zrovna hodí. Dnešek to potvrzuje více než kdy jindy.
Kde mluví peníze a moc, mlčí pravda
Když to vezmu kolem a kolem, napadá mě stále stejná otázka. Proč jsou na seznam dezinformačních webů zařazeny Parlamentní listy, a třeba web A2larm nikoli? Není to proto, že by všechny ty ideologicky tendenční texty od Apoleny Rychlíkové z A2larmu byly objektivní a pravdivé. Není to ani proto, že by jejich seriály o „bělošských zločinech – zotročování, zabíjení a ničení cizích společenských řádů“ byly plné lásky a pohody. Stačí se podívat na článek s názvem „Španělskému lesbickému páru tučňáků se narodil potomek poté, co společně vyseděl cizí vejce“, aby nám došlo, že to nebude ani případ velké novinařiny. Tak proč tedy?
Ať na to budeme pohlížet z jakéhokoli úhlu, A2larm, Respekt nebo třeba Forum24 produkují stejně tak tendenční, manipulativní a občas nesmyslné články, stejně tak ohýbají společenská témata a stejně tak podporují názorově podobné politiky. V čem jsou tedy lepší než Parlamentní listy nebo kterýkoli jiný web ze seznamu?
Jsou zkrátka ti lepší z nás. Oni mohou.
Lepší jsou prý v tom, že oni píšou v souladu se současným prosazovaným trendem progresivistické ideologie. A používají k tomu typické láskoidní narativy, jako že inkluze na školách je báječná věc, i kdyby to naše školství mělo zruinovat. Manželství by mělo být pro všechny, a tudíž adopce také, že bydlení zdarma a hned po škole je základní lidské právo, na které by měl mít právo každý student, i kdyby to mělo stát byt vaší babičky. Dočteme se, že dluhy se platit nikomu nemusí, že migrace je ryze přínosná věc, že ženy a menšiny jsou něco víc než většina. Čteme o vyvlastňování, cenzuře a rovnosti jako by to bylo něco normálního a běžného, a ten, kdo na to má jiný názor, ať prostě není. Naše společnost už nemá mít prostor pro takové konspirátory, dezinformátory a nedůvěryhodné osoby požadující jiné než oficiální informace. Skutečnost je totiž taková, že nikde nenajdete víc nenávisti, zloby a odhodlání vás zničit, než mezi těmito sluncem zalitými lidmi.
Sofistikovaně skrytá metodika. Neptejte se.
Čekali byste, že NELEŽ má nějakou sofistikovanou metodiku určování, co je to ten „dezinformační“ web? Mezi námi, doufejme, že nějakou má, když už začal omezovat volnou hospodářskou soutěž. Snad tam ty weby neumisťuje jen proto, že se jim nelíbí nějaké názory, co tu a tam na těch alternativních webech zaznívají. Jako například všechny ty články z druhé strany břehu, nebo ty, které zpochybňují politické neziskovky, důvěryhodnost a objektivitu pana Kartouse či jeho projekty placené z našich peněz a podobně. Protože, mezi námi, stejně dlouhá argumentace o 4 861 slovech uvedená na jejich webu k tomu, proč jsou zrovna Parlamentní listy zařazeny mezi dezinformační weby, by se dala napsat třeba i o Respektu. Včetně rozhodnutí soudů, příkladů zjevných lží a polopravd, článků zveřejněných bez dostatečného ozdrojování pouze na základě spekulací a podobně. To by ale nesměl existovat dvojí metr.
Střety zájmů, dvojí metr a absence argumentů
Určitě nějakou metodiku mají, jen není nikde uvedená. Na ně ty jejich řeči o transparentnosti zkrátka neplatí. Z jejich stránek se dozvíme jen to, že na hodnocení dohlíží konspiratori.sk, tedy projekt, který se sám potýká se střety zájmů, dvojím metrem, netransparentností procesů, nekalými obchodními praktikami a absencí argumentů, Nadační fond nezávislé žurnalistiky, kterému chybí to nejpodstatnější – nezávislá žurnalistika, a firma Semantic Visions, která weby zkoumá skrze algoritmy podle svých vlastních zadaných kritérií. Nějaké otázky? Neměly by být, protože zrovna jim bychom věřit měli. Bez podmínek. A bez otázek. Jsou přece často v České televizi, proto máme pocit, že jsou dostatečně důvěryhodní, a to stačí.
Nebudou-li tyto weby, těžko si alternativní názory přečtete jinde
NELEŽ tvrdě zaútočilo na svobodu projevu u nás a už se našlo 150 firem, mezi nimi třeba Glóbus, T-mobile, KB, Česká spořitelna a další, které se ihned a dobrovolně upsaly k devastaci prostoru, v němž doposud mohly existovat různé názory. Nechali se přesvědčit, že jsme hlupáci, kteří si nedokážou poskládat informace dohromady a sami zhodnotit, k jakému pohledu na věc se máme přiklonit. Nejspíš si neuvědomují, že se spolupodílejí na narušení svobodného prostoru a stojí na straně těch, kteří se tak moc bojí názorů lidí, že jim chtějí znemožnit přístup k jakýmkoli jiným než jen oficiálním informacím.
Zničí-li politická neziskovka NELEŽ všechny weby, které postupně zařazuje na svůj seznam, těžko si alternativní názory budete moct přečíst jinde.
Bob Kartous, spoluzakladatel neziskovky NELEŽ:
- zaštiťuje České elfy, hnutí anonymních aktivistů se svazáckými praktikami, které se aktivně zasazuje o omezování svobody projevu u nás,
- skrze EDUin se výrazně zasadil o inkluzi českého školství,
- poradce Jiřího Drahoše,
- spolupracoval mimo jiné i s kontroverzním Aspen Institutem,
- nyní ředitel Pražského inovačního institutu. Tento institut z dílny primátora Hřiba bude nově rozdělovat více než půl miliardy korun z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a další prostředky z implementace krajského akčního plánu těm, kterým uzná za vhodné. Více zajímavostí k tomu, podle jakého klíče a komu bude Kartous přiklepávat peníze, zde.