Svět podle lepšolidí

Kalifornští milionáři dojíždějí na vlastní hloupost

Marek Hurt: Kalifornská síť znovu přestává zvládat vysoký odběr elektřiny. Hrozí dokonce blackout. Provozovatel sítě proto doporučil, aby lidé večer nenabíjeli své elektromobily, snížili výkon klimatizací a nepoužívali další spotřebiče.

Kalifornie mi připadá jako jakási laboratoř, kterou by měl svět využívat k poučení, jak se nechovat. V tomto americkém státě je mimořádná koncentrace bohatých lidí. Ti na jednu stranu samozřejmě chtějí žít v luxusu a využívat všechny možné vymoženosti. Na stranu druhou jsou ale samozřejmě „ekologicky uvědomělí“, takže horují pro obnovitelné zdroje, elektromobily apod.

Jenže se ukazuje, že něco jako zelený luxusní život je nefunkční perpetuum mobile. Aby se zabránilo poruchám či dokonce blackoutu vydal provozovatel sítě Independent System Operator takzvaný „Flex Alert“. Ten doporučuje spotřebitelům, aby dobrovolně šetřili elektřinu tak, aby nedošlo ke zhroucení sítě. Zejména majitelé elektromobilů byli vyzváni, aby svá vozidla v určitých časech od 17:00 do 22:00 nenabíjeli, protože právě to vede k masivním odběrům v energetické síti. Kvůli tomu, že je těchto vozidel právě v Kalifornii stále větší množství, klade jejich nabíjení na energetickou síť obrovské nároky.

Mimo nabíjení elektromobilů by měli obyvatelé Kalifornie ve večerních hodinách omezit i využívání klimatizací, praček, myček a dalších spotřebičů, ale dokonce i nabíjení smartphonu a notebooků. Není to celé absurdní? Samozřejmě, že je. Znovu se totiž ukazuje paradox v tom, že ekologie je vlastní bohatým. Chudí totiž řeší úplně jiné problémy. Proto se dějí takové absurdity, jako když se boháči slétnou soukromými tryskáči do Davosu, aby tam diskutovali o klimatu.

Asi se nelze divit, že podobné problémy jako v Kalifornii hrozí v zemi našich západních sousedů. Německo už několik let halasně uskutečňuje svou Energiewende. Výsledky jsou ale dost tristní. Výrazně vzrostla cena elektřiny, naopak emise nijak závratně neklesají. Za to ale kvůli rychlému rozmachu elektromobilů a zároveň i přechodu na obnovitelné zdroje energie jako je vítr či fotovoltaické panely, jejichž výroba energie je velmi kolísavá, začíná mít problémy německá síť. Zatím to Němci řeší za pomoci uhelných elektráren. Zároveň ale ve spolupráci s Ruskem bezohledně tlačí na dokončení plynovodu Nord Stream 2. A dělají to, i když si jsou nepochybně vědomi, že to je politická i klimatická čuňárna.

Snad se zbytek světa poučí a nebude na tyhle šílené experimenty naskakovat. Chránit životní prostředí a klima je třeba tak, abychom si přitom nepodřízli větev, na níž sedíme. Ta větev se jmenuje elektřina. Bez ní bychom byli ztraceni. Například Asie v tom má jasno. Snad to po vztekání u vypnuté nabíječky na elektromobil dojde i bláznům.

Zdroj