Kam jsme to dopracovali? Jak jde čas?
Jindřich Kulhavý: Jste li už poněkud starší, jistě si pamatujete na to, co bývalo kdysi morálním pokleskem, za které byli lidé trestáni. Každý z nás má nějakou nemilou vzpomínku, kdy něco provedl a styděl se za to poté i několik let. Například v obchodě ukradnul žvýkačku, kamarádovi angličáka či spolužačce kružítko.
Z pohledu dospělého to byla sprostá krádež, dítě to jako průšvih identifikovalo až v okamžiku odhalení a potrestání. To mělo mít výchovný charakter, pro většinu to byla celoživotní výstraha. Pro jiné nikoliv. Traduje se, že možná kandidátka na prezidentku České republiky Němcová má za sebou loupež rohlíků, a přesto je v politice některými idealisty považovaná za ikonu ODS a vhodnou kandidátku. Rohlíky už teď nejsou důvodem k ničemu jinému, než připomenutí toho, že není nikdo čistý. A v politice už vůbec ne. Němcová ztrácí svůj kredit něčím úplně jiným.
Doba se v mnohém změnila a je až s podivem kam jsme morální kvality elit nechali dojít. Vstoupíte li na politickou scénu, stáváte se středem pozornosti médií, která se snaží na Vás vyšťourat každou maličkost, kterou by Vám dokázala zkomplikovat vzestup vzhůru. Měřítka čistoty jsou však pro každého různá. Jste li jejich oblíbencem, budou z Vás vytvářet čistého jedince a nemusíte mít přitom ani nijak zvláštní schopnosti. Pekarové Adamové stačí hezké oči a sympatický vzhled, Může říkat sebevětší ,,hovadiny“, což se jí pravidelně daří, přesto je denně v televizi a komentuje vše, co se děje, byť je to nad její míru schopnosti chápání. Nebo se dá zapomenout i nepříliš příznivá minulost dredovatého vyznavače hulení marihuany a účastníka akcí extrémistického hnutí Antifa, svého času v USA postavené na úroveň teroristických skupin, to jen proto, že by si jeho a Antify sponzor přál z něho mít premiéra České republiky. A protože jde o významnou světovou osobu, tou není myšlen Bartoš, ale dotyčný ze zákulisí, může se šéf Pirátů ve svých představách vidět ve Strakově vile.
Podíváme li se do minulosti vskutku nedávné, musíme konstatovat, že morální úpadek má svůj vývoj. Václava Havla do funkce prezidenta katapultoval možná stejný člověk, který stojí i za Bartošem. Soros se prezentoval tím, že sám o sobě hovořil jako o stvořiteli první polistopadové hlavy státu a dokládal to i fotografiemi. Havel byl vhodný typ. Dlouhodobý elitní disident, který prošel alkoholovými večírky v kotelnách, na kterých se tvořil intelektuální základ budoucnosti. Havlovi prošlo později mnohé včetně podezřelých restitucí a prolomení Benešových dekretů. Mezi své přátele rozdal funkce, celé rodiny byly pozvednuty mezi božstvo, například Uhlovi. Morální úpadek tak měl dobrý základ. Čeho jsme byli poté svědky? Privatizace zplundrovala zemi tím, že někdo měl informace dříve a bylo jich více. Vznikla impéria, ze kterých těžili ti hloupější chvilku-Kožený, Krejčíř, Mrázek, poté ta, která se dostala do rukou schopných-Kellner, Křetínský a další. Výjimečné postavení má Babiš. O tom za chvíli.
V průběhu let jsme zažili vzestupy a pády jednotlivců. Někteří se dokázali vrátit, jiní zmizeli. Sarajevský atentát na Klause jej zbavil vedení ODS, aby se vrátil na post prezidenta a momentálně patří k úzkému zbytku lidí s jasným rozumem, přestože vzešel z doby komunistické a později měl důležitý post v divoké privatizaci. Ostatně jeho vláda padla po obvinění z nejasného financování ODS. Vývoj u něj však dospěl do toho, že je jako jeden z mála schopen skutečně reálně mluvit o zvrácenosti nynější doby, proti které byl převod majetku v konci minulého tisíciletí pouze určitou transformací. Po Klausovi se děly věci, které byli důvodem k odchodu politiků, a z dnešního pohledu jde o prkotiny. Kdo si ještě vzpomene na exministra Svobodu, který si šel dokonce sednout za ,,pármilionovou“ kauzu s kočárky Liberta (pokud se nemýlíme, šlo o 7 milionů korun), premiéra Grosse, který nevysvětlil křišťálově čistou půjčku na byt, a ta ho oficiálně stála křeslo, pozdější zázračné zbohatnutí bylo připisováno už jen jeho schopnostem? Zapomenout nelze ani na odstoupení Topolánka z důvodu jeho výroku týkajícího se židovské komunity a gayů. Dnes by za to byl asi ukřižován.
Jistě si pamatujete i na další zločiny. Rath sedí za odchycení při přebírání úplatku, v krabici bylo 7 milionů Dnes opět směšných, i když jich bylo jistě mnohem více. Nečas padnul kvůli korupci své milenky a jejímu neprokázanému podezření ovlivňování BIS. Jenže co je to vše proti nynější době? Vládu převzal oligarcha Babiš a jeho střety zájmů jsou přímo strašidelné. Pořád jsme si říkali, že horší to být nemůže, zvláště když nad ním vždy držel ruku prezident Miloš Zeman a občas se zmiňovaly kauzy, v nichž figurovali pozdější záhadně zemřelí. Přišla doba covidová, proti které jsou tunely v úrovni desítek a stovek milionů nepodstatnou záležitostí. Miliardové přesuny už nejsou ničím výjimečným, obrovská díra zející ve státní pokladně je tak obrovská, že na plno let spolkne celou Českou republiku. Vládní elita si namastila kapsu, na čemž se přiživila i část opozice. Kšefty se zdravotnickým materiálem něco hodily i Pirátům. To ale není nic nového. Babiš využívá svého postavení k likvidaci konkurence, přebírá podniky a firmy. Dosud beztrestně. A ,,makají“ i ostatní kolem vlády a přímo v ní.
Aféry Vrbětice a Hamáček smrdí na dálku. Přestože jsou spojené, každá z nich má mnohé svého. K Vrběticím a ruským agentům není třeba nic říkat. Je to celé směšné a nejde jen o práci BIS. Otevřít tuto kauzu bylo zadání. Babiš s Hamáčkem se v tom vykoupali a je jich chyba, že se dalo pouze na doporučení BIS, o jejíž vztazích na některé zahraniční agentury není pochyb. Oba z toho chtěli vyždímat maximum, ale opozice je všímavá, nenechala si ujít příležitost a vláda čelí obrovskému tlaku. Především koalice Spolu by ráda dosáhla svého, aniž si uvědomuje, že ji to opět může poslat do opozice, a ne do vytoužené spolupráce ve vládě s Piráty a soudruhy ze STAN. Hamáček svými výmysly už dlouho sráží ČSSD pod hranici 5ti %. Nyní ho čeká tvrdý boj o další politickou existenci. Seznam je jedno z médií, které razí novou liberální politiku představovanou Piráty, Topkou a jejich partnery. O jeho spojení se Sorosem se hovořilo už před rokem. Takže lze očekávat, že se kauzy jen tak nepustí. Doba, kdy jen podezření z něčeho nekalého znamenalo odchod z politiky, byť časově omezený, jsou pryč. Důkazy k většině kauz neexistují, nebo jsou pečlivě schované, protože řetězení se možných událostí může spolknout i ty, u kterých to není žádané. Vrbětice odstartovaly vládní krizi před volbami a bude zajímavé sledovat, koho všechno sežerou.