Domácí

Maďarsko jako první země EU schválilo použití ruské vakcíny Sputnik V

Putinova úderka z Maďarska hlásí, že tamní státní regulátor zaregistroval ruskou vakcínu proti novému koronaviru Sputnik V, jak stojí ve zprávě Ruského fondu přímých investic.

„Ruský fond přímých investic oznamuje, že Národní ústav farmacie a výživy Maďarska zaregistroval ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V,“ uvedl fond.

Maďarsko se díky tomu stalo první zemí EU, která oficiálně povolila použití vakcíny Sputnik V na svém území. Vakcína byla v Maďarsku zaregistrována v rámci zrychlené procedury (emergency use authorization) na základě dat klinických studií Sputniku V v Rusku a všestranného hodnocení preparátu experty Maďarska.

Pomocí podobné procedury byla dříve zaregistrována tato vakcína v Argentině, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestině, Venezuele, Paraguay a Turkmenistánu. Kromě Ruska je vakcína rovněž zaregistrována v Bělorusku.

„Maďarsko je první zemí EU, která ocenila přednosti ruské vakcíny Sputnik V a schválila její použití na svém území. Jedná se o velmi důležité rozhodnutí, které ukazuje na vysoké hodnocení bezpečnosti a efektivnosti vakcíny na úrovni vyšší než 90 % ze strany našich partnerů v Maďarsku,“ prohlásil ve zprávě fondu jeho ředitel Kirill Dmitrijev.

Skladování Sputniku V

Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo změny podmínek skladování vakcíny Sputnik V, nyní se dá převážet a skladovat za teploty od +2 do +8 stupňů, sdělil ministr zdravotnictví Ruska Michail Muraško na selektorové poradě s experty.

„Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo změny v registračním certifikátu vakcíny Sputnik V. Výrobci se podařilo zajistit stabilitu vakcíny za podmínky dopravy a skladování tekuté formy za teploty +2 až +8 stupňů, což bylo potvrzeno expertízou. Tyto teploty jsou standardní pro skladování biologických přípravků na imunitu,“ řekl Muraško.

Upřesnil, že nyní mohou být na trh dodávány vakcíny s podmínkami skladování 2-8 stupňů nad nulou a 18 stupňů pod nulou.

„Zahájení výroby vakcíny Sputnik V s novými podmínkami skladování v jednom výrobním podniku nám umožní rozšířit plochu vakcinace a zvýšit možnost masové vakcinace obyvatel proti nové koronavirové infekci,“ uvedl Muraško.

Ruský fond přímých investic (RFPI) a Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji zřídily mezinárodní vědeckou expertní radu pro vakcínu Sputnik V. Tvoří ji přední vědci z oboru virologie, mikrobiologie, genetiky a biotechnologií z Argentiny, Velké Británie, Německa, Indie, Ruska, USA, Francie, Švédska a Chorvatska, kteří zastupují přední vědecké a zdravotnické instituce.

Vakcína Sputnik V byla vyvinuta na základě adenovirových vektorů, do kterých byla vštěpena šípovitá bílkovina (bílkovina „hrotu“) viru SARS-CoV-2. Samotné adenoviry jsou přitom připraveny o schopnost replikace, je to systém dodání antigenu do buněk lidského těla.

Zdroj