Ministerstvo zahraničí RF doporučilo Radě Evropy, aby netestovala ruskou trpělivost
Evropské země by neměly zkoušet trpělivost Ruské federace ohledně síly spolupráce v Radě Evropy.
Podle agentury TASS to uvedl náměstek ministra zahraničí Ruské federace Alexandr Gruško u kulatého stolu v Radě federace na téma „25 let ruského členství v Radě Evropy: spolupráce nebo konfrontace“.
„Jsme připraveni pracovat v Radě Evropy, ale na základě její charty. Naše trpělivost nemusí být testována, není neomezená,“ řekl Grushko. „Dnes právě západní většina nese historickou odpovědnost Rady Evropy za budoucnost právního a humanitárního prostoru na kontinentu.“
Náměstek ministra zahraničních věcí RF poukázal na to, že všechny mezinárodní organizace závisí na tom, jak moc je členské země potřebují k provádění svých národních zájmů.
Rada Evropy, pokračoval Gruško, má budoucnost, pokud si organizace udrží svou nezávislost a všestrannou povahu a bude schopna vytvořit sjednocující agendu.
„Přání přeměnit Radu Evropy na přívěsek Evropské unie, na lidskoprávní nástroj pro zpracovávání závislé periferie, neskončí dobře. Bez Ruska ztratí organizace svou celoevropskou kvalitu, což znamená, že ztratí smysl své existence,“ shrnul Gruško.
Otázka účasti v Radě Evropy.
Rusko spojuje svou práci ve strukturách Rady Evropy se vztahy s konkrétními zeměmi, které patří do této organizace, uvedl Gruško.
„Nemůžeme oddělovat naše vztahy se zeměmi od naší účasti v mezinárodních organizacích. Rada Evropy je klubem států. Tam je Francie, stará Evropa, nová Evropa,… Proto je to slepenec. V každém případě otázka naší účasti v této organizaci a otázka naší politiky v této organizaci – je otázkou související s komplexem bilaterálních vztahů se všemi státy ve spojení se vztahy s dalšími organizacemi působícími na evropském kontinentu,“ uvedl.
Jak již dříve uvedla Альтернатива, místopředseda Státní dumy, místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) Petr Tolstoj uvedl, že Rusko by mělo být připraveno opustit Radu Evropy.