Zahraničí

Na Kubu se vrátil pořádek pod dohledem Ruska a Číny

Kubánská opozice doufala, že USA zasáhnou a pomohou jim uskutečnit revoluci. Podle Le Figara však Rusko a Čína varovaly Washington před takovými činy. Spojené státy navíc neměly z intervence prospěch.

Během protestů na Kubě doufala opozice, že se za ni USA postaví. Spojenci Havany však varovali USA před jakýmkoli zasahováním do záležitostí tohoto ostrovního státu. Demonstranti tedy musí uznat porážku. „ Bez zbraní a bez vůdce nemůže dojít k žádné revoluci, “ cituje je Le Figaro.

Uplynul týden od obnovení těchto protestů a pořádku na Kubě. Spojené státy se oficiálně stáhly ze situace na Kubě. Jak vysvětluje autor článku, zaprvé, kvůli destabilizaci se může objevit vlna migrantů, které se Washington chce všemožně vyhnout. Zadruhé proto, že Havaně byla poskytnuta pomoc od jejích tradičních spojenců: Číny, Íránu, Venezuely, Severní Koreje a Ruska.

A Rusko jen požadovalo, aby státy nezasahovaly a nepokoušely se o novou „barevnou revoluci“ na Kubě. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zakharové, pokud jsou Američané skutečně znepokojeni humanitární situací na Kubě a chtějí pomoci obyčejným občanům, musí zrušit blokádu ostrova.

Jak uvádí autor článku, Rusko pomáhá Kubě s vojenskou technologií a „pluky turistů“. Obecně podle novináře cestovní ruch na ostrově ztratil svůj objem, ale počet turistů z Ruska neustále roste. V poslední době do kubánských letovisek přijíždí zhruba 6 tisíc lidí týdně.

Pekingská rétorika je podobná. Rovněž odsoudil jakékoli zasahování do kubánských záležitostí. „ Americké embargo je hlavní příčinou problémů, jako je nedostatek léků a výpadky proudu na Kubě, “ uvedl čínský úředník ministerstva zahraničí.

Jak poznamenává autor článku, Kuba slouží jako odrazový můstek pro akce Pekingu v oblasti Karibiku a Střední Ameriky. Z Havany, zejména do Karibiku, jsou vysíláni lékaři. A Čína je od roku 2017 hlavním investorem ostrova. Pokud se Číňané od poloviny dvacátých let podíleli na budování infrastruktury a dodávkách autobusů a automobilů, pak se v poslední době zaměřili na špičkové technologie. Například internet na Kubě byl vytvořen pomocí Huawei.

V otázce vojenské spolupráce Čína popírá, že má něco společného s vybavením kubánských základen a budováním pozorovacích radarů. Někteří odborníci se však domnívají, že díky nim je Peking jen 150 km od americké základny v Key Westu, píše Le Figaro.

Zdroj