Okupace

Nelžete nám o začátku Druhé světové války!

Jana Marková: Pro nás Druhá světová válka nezačala až napadením Polska. A není pravda, jak se začíná tvrdit, že ji vyvolal Sovětský svaz.

Po sametové revoluci jsme si namlouvali, že už si budeme říkat pravdu a jenom pravdu, a naivně jsme doufali, že se nám konečně přestane lhát. Jenže lže se v každé době. Lže se o současnosti, překrucuje se minulost, děti ve školách se učí poplatně režimu a propagandě. I u nás se historie začíná pomalu ohýbat. Historie relativně nedávná, jakou je počátek Druhé světové války.

Za oficiální začátek je považován datum 1. září 1939, kdy německá armáda napadla Polsko. Ale pro nás v Československu začala válka skoro o rok dřív. 30. září 1938 podepsali zástupci Německa, Itálie, Velké Británie a Francie Mnichovskou dohodu, v níž se dohodli, že Československo musí postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Z Československa zůstalo jenom ohlodané torzo a dnes je to právě 82 let, co Němci vojensky obsadili i to. Následující den 16. března 1939 byl zřízen Protektorát Čechy a Morava. Okupací Německo porušilo Mnichovskou dohodu a Velká Británie s Francií reagovaly jen diplomatickým stažením svých velvyslanců z Německa. To bylo všechno. Pro nás tím začalo dlouhé období německé okupace. Okupace , která stála život 360 000 našich občanů. Datum 1. září 1939 pro nás neznamenalo v podstatě vůbec nic.

Zároveň se dnes říká, že Druhou světovou válku vyvolali společně Německo se Sovětským svazem. Prý proto, že si mezi sebe rozdělili Polsko. A ono to podle moderního výkladu vlastně ani Německo nebylo, bylo to prý jakési podivné „Nacisticko“. Než se tomuto tvrzení blíže podíváme „na zoubek“, vraťme se nejdříve k událostem v Československu po Mnichovu. Abychom si uvedli události do správného dobového kontextu.

Československo nezabrali jenom samotní Němci, ale oni se o nás podělili s několika dalšími zeměmi. Polsko si zabralo Těšínsko a části severního Slovenska. Maďarsko nám zabralo Podkarpatskou Rus a část východního a jižního Slovenska. I oni si ta území zabrali vojensky.

Jakým právem tedy chtějí Poláci něco vyčítat Rusku, když oni sami necelý rok předtím udělali Československu to samé? Proč o tomto mlčíme, jakoby se to nestalo? A proč se dnes vyčítá Rusku pakt s Německem (Ribbentrop – Molotov), jakoby bylo první, nebo dokonce jediné, kdo s Německem nějak spolupracoval?

Británie s Francií a Itálií se dohodly s Německem, že rozbijí Československo. Samostatný, suverénní stát. Oni rozhodli o nás. Bez nás. Navzdory všem dohodám, a ještě vyhrožovaly naší vládě, že pokud se tomuto diktátu nepodvolí, tak bude ona označena za agresora a viníka války s Německem. Potom na naše území vstoupily armády Německa, Polska a Maďarska. Není tohle regulérní začátek války?

Ono ale stačí události správně vytrhnout z kontextu a najednou máme ze Sovětského svazu stejného zločince a agresora, jako z nacistického Německa. A za chvíli možná zapomeneme i na všechna ta zvěrstva a koncentráky, ty přece byly v Polsku i ostatních zemích. A byly vůbec…..? No ne?

A podobným vytržením z kontextu a zamlčením toho, co předcházelo, můžeme nakonec i ze sudetských Němců udělat nebohé oběti české zvůle. Koneckonců už se o to snaží i česká veřejnoprávní kinematografie. Stačí si na chvíli přestat hlídat například to, co se učí naše děti ve školách. A co začíná být protežovaný proud v mainstreamu. Manipulace s fakty a lidmi je potom velmi snadná.

Wikipedie – II svět. válka

Německé tábory na okupovaném území Polska v letech 1939 až 1945

Krajina ve stínu se líbit nebude. A proč by také měla?

Zdroj