Koronavirus

Nikdy není pozdě

Vidlákovykydy – Vlastimil: Nikdy není pozdě přiznat chyby. Nikdy není pozdě na nápravu věcí. Nikdy není pozdě začít konat dobro.

Období chřipek a respiračních onemocnění končí v březnu. Přichází jaro a s ním odezní i covid.

Kdybych byl premiér, využil bych tuto příležitost a přiznal chyby, které se staly a které jsem udělal. Vystoupil bych před občany a řekl bych, že jsem příliš naslouchal všem poradcům, placeným veřejně či skrytě globálními farmaceutickými koncerny, všem důležitým osobám z nadnárodních organizací a struktur všeho druhu, které prosazovaly různá špatná a ještě horší řešení. Řekl bych občanům, že dnes už je zřejmé, v čem byly naše kroky proti pandemii nesprávné, přehnané a škodlivé. Omluvil bych se občanům a požádal bych je o svolení k nápravě věcí.

Vzápětí bych udělal jedinou rozumnou věc, která měla být udělána již před rokem, od samého počátku období covidu. Vytvořil bych národní skupinu odborníků a zástupců veřejnosti a dal bych jim pravomoce navrhovat řešení. A jejich návrhy bych se důsledně řídil při dalších rozhodnutích vlády. Taková skupina odborníků ale musí mít logiku a mohla by vypadat například takto:

Po třech hlavách z každého oboru, který je podstatný v souvislosti s případem covid.

3 epidemiologové

3 lékaři z praxe

3 vakcinologové

3 ekonomové

3 vládní legislativci

3 podnikatelé

3 živnostníci

3 zaměstnanci

3 zástupci umělecké obce

3 důchodci

3 studenti

3 … (nechť čtenář doplní, na koho jsem zapomněl)

 

Každá trojice budiž určena takto:

1 zástupce navržený vládou

1 zástupce navržený profesními spolky

1 zástupce navržený peticí občanů

Vzhledem k tomu, že nás čeká ještě mnoho měsíců a možná let, kdy budeme řešit covid a očkování proti němu, ekonomické, zdravotní a společenské důsledky minulého období chyb a zmatků, bude mít taková skupina ještě mnoho práce a stále by mělo smysl ji ustanovit. O svých doporučeních vládě by rozhodovala samozřejmě hlasováním.

Hlasování je podstatná maličkost. Traduje se, že logiku má hlasování prostou většinou. Já jsem jiného názoru. Prostá většina nestačí. Je-li veřejnost rozdělená půl na půl, a to často je, potom prostá většina znamená často většinu jednoho nebo několika málo hlasů a v důsledku je potlačen názor a zájem té druhé poloviny, která hlasování nevyhrála. Proto má smysl požadovat při hlasování většinu tří pětin, dou třetin nebo tří čtvrtin. Potom totiž musí mít zvolené řešení charakter skutečného kompromisu a musí být výhodné a přijatelné pro všechny. A skupina bude jednat, diskutovat a uvažovat o možných variantách řešení tak dlouho, dokud se v potřebném počtu neshodne.

Kdo dočetl až sem, bude odměněn mým návrhem a doporučením, co dělat a čím začít dnes, když končí chřipková sezóna a přichází jaro. A důvěra ve vládu je v troskách. A nálada lidí je mizerná. A jejich zdraví podlomené. A stav ekonomiky je nedobrý až zoufalý.

Kdybych byl premiér dnes, nemaje (prozatím) v zádech skupinu, o které byla řeč v první polovině tohoto textu, navrhoval bych občanům a doporučoval vládě následující kroky:

 

  1. Po Velikonocích bych poslal do škol děti a studenty všech základních a středních škol. Plán jejich testování bych zrušil bez náhrady. Pro všechny občany bych zrušil povinnost nosit cokoli na obličeji v exteriérech. Zrušil bych uzavření okresů.
  2. Za dalších 14 dní bych zrušil testování v zaměstnání. Vrátil bych do škol všechny vysokoškoláky. Zrušil bych povinnost nošení respirátorů a roušek v interiérech.
  3. Za dalších 14 dní bych otevřel všechny uzavřené provozy.
  4. Za dalších 14 dní bych uvolnil všechna omezení cestování z ČR ven a zpět do ČR pro občany České republiky.
  5. Za dalších 14 dní bych povolil koncerty, divadla, demonstrace a všechny ostatní veřejné akce.

 

Současně a průběžně bych místo zákazů a příkazů začal doporučovat a vysvětlovat.

– že nemocní mají zůstat doma, dokud se neuzdraví, aby nešířili nákazu

– že prevence je možná a důležitá

– že máme vitamíny a léky

– že pro každého je na telefonu lékař

– že pro nemocné je k dispozici osobní zdravotní dohled, i když se léčí doma

– že máme k dispozici dobrovolné očkování

– že vakcíny nemají politickou příslušnost

– že strach oslabuje imunitu

– že zdravá strava a zdravý pohyb imunitu posiluje

A tak dále…

Kdybych byl občanem a slyšel premiéra, který říká a dělá takové věci, byl bych schopen a ochoten mu znovu věřit a zapomenout na chyby, které dříve udělal. Na vysvětlování a doporučování bych reagoval vstřícně a zodpovědně a byl bych rád, že mám takového premiéra, kterému rozumím.