Koronavirus

Očkovaní se začínají obávat a vědci nemají odpovědi

Zdá se, že očkovaní lidé se koronavirem nakazí překvapivě často. Není však jasné, jak často, ani jaká je pravděpodobnost, že budou virus šířit mezi ostatní. (Foto: Flickr)

A nyní rostou obavy, že očkovaní lidé mohou být náchylnější k vážným onemocněním, než se dosud předpokládalo.

Vědeckých studií s konkrétními odpověďmi je málo, takže tvůrci veřejné politiky a vedoucí pracovníci firem musí formulovat plány na základě roztříštěných informací.

Zatímco někteří z nich obnovují povinné masky nebo odkládají znovuotevření úřadů, jiní se odvolávají na nedostatek jasných informací, aby odůvodnili setrvání v kurzu. Může to vypadat jako zmatek.

„Musíme být pokorní v tom, co víme a co nevíme,“ řekl Tom Frieden, bývalý ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a vedoucí neziskové organizace Resolve to Save Lives.

„Existuje několik věcí, které můžeme říci s konečnou platností. Jednou z nich je, že je to těžko řešitelná otázka.“

Při absenci jasných sdělení v oblasti veřejného zdraví jsou očkovaní lidé zmateni v tom, jak se mají chránit.

Právě to, jak jsou zranitelní, je klíčovou proměnnou nejen pro úředníky veřejného zdravotnictví, kteří se snaží zjistit, kdy by například mohlo být zapotřebí posilovací očkování, ale také pro rozhodování o tom, zda uprostřed nové vlny viru zrušit znovuotevření.

Místo odpovědí se objevila řada případových studií, které poskytují poněkud odlišné obrazy průlomových infekcí. Srovnávat výsledky a hledat zákonitosti je obtížné kvůli proměnným, jako je doba, kdy byly průzkumy provedeny, zda se vyskytovala delta varianta, kolik obyvatel bylo očkováno, a dokonce i kvůli počasí, které v té době panovalo. Je těžké určit, které údaje mohou mít nakonec větší váhu.

„Je zcela jasné, že nyní máme více průlomových dat,“ řekla Monica Gandhiová, odbornice na infekční choroby z Kalifornské univerzity v San Francisku.

„Všichni známe někoho, kdo ho prodělal. Ale nemáme k dispozici velké klinické údaje.“

Jeden z nejznámějších případů propuknutí nákazy mezi očkovanými lidmi se odehrál v malém plážovém městečku Provincetown ve státě Massachusetts, kde se o víkendu 4. července na tanečních parketech a domácích večírcích sešly tisíce očkovaných i neočkovaných lidí, aby oslavily svátek – a zdálo se, že jde o zlomový okamžik. Přibližně tři čtvrtiny ze 469 případů nákazy byly mezi očkovanými lidmi.

Autoři případové studie CDC uvedli, že to může znamenat, že je u nich stejná pravděpodobnost přenosu Covid-19 jako u neočkovaných.

Přesto upozornili, že s tím, jak se očkuje více lidí, je přirozené, že budou také představovat větší podíl infekcí Covid-19 a tato jedna studie není dostatečná pro vyvození jakýchkoli závěrů.

Tato událost přiměla CDC, aby změnila doporučení, které vydala jen o několik týdnů dříve, a znovu vyzvala očkované, aby v určitém prostředí nosili masky.

Zdroj: bloomberg.com

Překlad