Piráti a ANO spolu?
Jindřich Kulhavý: Politika je vcelku záludná věc a nabízí často mnohem více variant, než si kdokoliv uvědomuje. Třeba pro normálního člověka nemyslitelné spojení stran ANO a Pirátů při prosazování některých zákonů může být i pro realisty naprosto šokující. Jenže je třeba si uvědomit, že politikové jsou taktici, stratégové, závisláci na korytu, občas také naprosto bezpáteřní lidé. Tedy většinou.
Zásadovost v politice budete těžko hledat. Ono je to vcelku logické, protože její součástí je hledání kompromisů a určité shody. Přesto existují případy, přes které by vlak neměl jet. Je těžko pochopitelné spojení ultralevicových Pirátů a původně pravicových STAN. Diametrálně protipólní strany v jedné koalici. Je vidět, jak dlouhou cestu prodělali Starostové v pouti za lepším bydlem. U Pirátů je však vidět, že se spojí i se Satanem, bude li to třeba. Tím je Babiš a ani jemu evidentně nevadí symbióza s tolik po premiérském křesle toužícím Bartošem. A jde o zajímavé lidi.
Na jedné straně bývalý estébák, komunistický kádr, později agresivní podnikatel a politik. Tato výbušná směs vytvořila monstrum, které se s tváří uplakaného lidumila neštítí ničeho. Kdo se s ním setkal v podnikatelském světě, ten toho většinou později lituje. Babiš nesnáší prohry a tvrdě je z pozice peněz a moci trestá. Jeho zakleknutí jsou známá a nejde jen o ta přes finanční úřady. Řada zemědělců, majitelů pozemků, konkurenčních firem by mohla vyprávět. A Babiš se neštítí ani korupce a odměňování potřebných, přestože sám zpočátku tvrdil, že proti tomuto nešvaru bude bojovat. A o době covidové to platí dvojnásobně. Jeho rukama proteklo mnoho peněz, z nichž část zůstala ,,odkloněna“.
Protikladem měl být mediálně tolik zkrášlovaný mladý předseda Pirátské strany. Jenže jeho feťácká minulost doplněná anarchií páchanou po boku teroristů z Antify a sklon k některým okultním záležitostem společně s naprosto nereprezentativním zjevem jsou varováním. Navíc má kolem sebe podobné exoty, kteří možná imponují mladým, ale slovní perly jimi vypouštěné jsou většinou ukázkou omezenosti rozhledu a šíře schopnosti uvažovat. Piráti vzešli z imaginárního světa, o čemž svědčí chování Hřiba v Praze, kde nejvíce připomíná návštěvu z vesmíru v podobě padajícího a všeničícího meteoritu. Chtíč je však mohutný nástroj vedoucí k zvýšené aktivitě a absolutní ztrátě soudnosti. Piráti a Bartoš skutečně moc chtějí vládnout a podaří li se jim to, budou mít podporu z EU, protože budou bezvýhradně plnit předem dohodnuté poslání. Tím je zlomit tvrdohlavost českého národa. Je třeba si uvědomit změnu chování Babiše v posledních dvou letech, takže i on už je výrazně prounijní a v podstatě za jeho vlády přestal fungovat Visegrád. Piráti by z něj vystoupili, protože spolupracovat s Polskem či Maďarskem mají už nyní zakázáno.
Nemohou tedy být dva rozdílnější předsedové různých politických subjektů. A přesto se najdou témata, na kterých se shodnou, o čemž svědčí spolupráce jejich stran při posledním zasedání poslanců Parlamentu ČR. Podobně však překvapil soulad ODS a ANO při jiné předešlé schůzi. To je prostě politika a kdo to nepochopí, je buď naprosto osamocen nebo se zvenku naprosto diví. Zásadovost se prostě nenosí. Díky tomu je Babiš u moci a je i dost možné, že u ní nadále zůstane. A kdyby to bylo s Piráty či koalicí Spolu, už bychom se nedivili. V této zemi se může stát cokoliv. Stačí společný zájem na určitý h zákonech zajišťujících po volbách relativně neomezenou moc a strany vidící se již nyní ve vládě náhle podezřele souzní i několik měsíců před volbami. Bez ohledu na občany.
Pozitivní je, že se podařilo oddálit projednávání a v rámci legislativní nouze i okamžitému schválení Zákona o veřejném zdraví. Na pořadu dne však byly novely dalších zákonů spojených s momentálním stavem a týkající se experimentálních vakcín, dále volebního zákona a způsobu provádění voleb. U Pirátů víme, že jsou při sbírání hlasů schopni zajít kamkoliv, prosazují společně například s Top 09 korespondenční či internetové hlasování. Po zkušenostech z USA víme, že s volebními lístky se dá stejně jako s korespondenčními hlasy fixlovat do nekonečna a ,,hacknout“ internet už v současnosti také umí kde kdo. Všeobecně jde tedy o nedůvěryhodný způsob hlasování, u kterého je podstatné nikoliv to, jak lidé volí, ale spíše rozhoduje složení sčítacího týmu. O poctivosti voleb tak lze již nyní mít určité pochyby.
Dění při posledním jednání rozvířil opět poslanec Volný. Ten v mnohém pro naše občany udělal dost užitečné práce, bohužel mu občas chybí určitá brzda a dosáhnout toho, aby byl ze schůze vyveden Policií, není úplně dobrý nápad. Kazí tím dojem z všeho, čeho jinde dokázal. Zároveň snižuje určitou úroveň jednání. Sednout si před mikrofon a mlčet, poté odmítnout opustit jednací pultík a nechat to dojít k jeho poškození už bude z pohledu řady voličů považováno za zbytečné, navíc to zavání předvolební taškařicí. Je dobré být vidět a slyšet, bez Volného bloku by se na Malostranském náměstí nesešlo tolik lidí a mailové schránky poslanců a členů vlády by zůstaly prázdné. Takto je zaplnily zprávy od nespokojených občanů, kteří dali najevo svůj postoj k chování státních úředníků. Bohužel média si všímají úplně něčeho jiného a Volného dehonestovat je poté velmi jednoduché.
Národ je v mnohém rozdělen a momentálně se zdá nemožné jej sjednotit. Politici se nakonec mezi sebou až na výjimky vždy domluví. Koryto jim je rozhodně bližší než zájmy nás všech. Dokud si to neuvědomíme, budeme při volbách za užitečné idioty a po nich za pouhé statisty, na kterých se bude štípat dříví. Je škoda, že SPD, koalice kolem Trikolóry a Volný blok nejsou schopni více spolupracovat. Dávají tím trumfy do ruky jak Babišovi, tak i Pirátům. Uvidíme, jaké prognózy se naplní. Jisté je, že Babišova vláda způsobila devastaci ekonomiky a Piráti by naší zemi asi dorazili. O jejich kolaboraci s Bruselem nelze mít sebemenší pochyby. Kam kráčíš Česká republiko?