Poslanec Spolkového sněmu přijel do Moskvy, aby se nechal očkovat vakcínou Sputnik V
Dieter Dam, poslanec Spolkového sněmu za Levici, přijel do Moskvy, aby se nechal očkovat Sputnikem V.Sám o tom novinářům řekl. Dam zdůraznil, že se nebojí očkování ruskou vakcínou. Podle jeho názoru je nepřijetí Sputniku V do Německa spojeno s politickými důvody.
„Je to pokus využít každou možnost, jak poškodit vztahy mezi Ruskem a Německem. Naše vláda je bohužel dokonce ochotna obětovat životy Němců kvůli politickým cílům,“ řekl poslanec.
Volbu Sputnik V vysvětlil tím, že je to „klasičtější vektorová vakcínu“.
„Věnoval jsem se medicíně a psychologii, vím, že klasické vektorové vakcíny jsou pro náš imunitní systém lepší než moderní. V tomto smyslu je Sputnik lepší než AstraZeneca,“ řekl.
Kromě toho je přesvědčen, že Sputnik V je bezpečnější z hlediska vedlejších účinků.
„Vždycky je to možné, když se necháváte očkovat. Úkolem je snížit tuto pravděpodobnost a v tomto smyslu se mi zdá, že Sputnik je bezpečnější volba,“ zdůraznil Dam.
Vakcína Sputnik V, první registrovaný přípravek k prevenci koronaviru na světě, vyvinulo Národní vědecko-výzkumné centrum epidemiologie a mikrobiologie N. F. Gamaleji s podporou Ruského fondu přímých investic. Je vytvořen na dobře prostudované vektorové platformě lidského adenoviru. Podle analýzy údajů od 3,8 milionu očkovaných Rusů oceňují vývojáři jeho účinnost na 97,6 procenta.
Sputnik V již byl schválen 64 zeměmi s celkovou populací přes 3,2 miliardy lidí.
Bild: Jednání mezi Ruskem a Německem o Sputniku V se dostalo do slepé uličky
Noviny Bild již dříve s odvoláním na zdroj v pracovní skupině Ministerstva hospodářství Spolkové republiky Německo uvedly, že jednání mezi Ruskou federací a Německem ohledně dodávek ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V se dostala do slepé uličky.
Jak uvedl zdroj, Rusko nedokáže dodat Německu vakcínu v červnu nebo červenci a později mohou své vakcíny již dodat i další výrobci. Zdůrazňuje se, že potíže s dodávkou Sputniku V vznikly v důsledku zpoždění výroby a smlouvy s Indií.
Přitom, jak píše Bild, Evropská léková agentura EMA Sputnik V zatím oficiálně neschválila.