Koronavirus

Pravda o covidu, kterou jste neslyšeli

… a nebo ji slyšet nechcete. Jaká je příčina současné pandemie? A jak se bránit koronavirové nákaze (bez ohledu na vládní opatření)?

V tomto článku se nechystám odhalit novou konspirační teorii.

I když… možná ano.

Překvapuje mě totiž, jak málo se mluví o tom, proč je Covid-19 tak nebezpečný.

Pokud pronikneme k podstatě problému, uvidíme, že až 80 procent všech onemocnění koronavirem by mělo jen lehký, dost možná i nepatrný průběh. Prostě by většina postižených ani nevěděla, že je tato aktuálně nejpopulárnější virová sekvence navštívila.

Udivuje mě, že za celý rok vláda neudělala nic, aby se situace změnila.

Zákazy a omezení. To není řešení.

Rezignovat na pohyb na čerstvém vzduchu, bránit mu, to je pak přímo zločin.

Tady jde o podstatu problému. A pokud se na celou věc budeme chtít podívat opravdu upřímně, uvidíme i řešení.

Není to žádné skryté tajemství. Upozorňuje na to řada odborníků, lékařů. Je to navíc příčina dalších potíží a nemocí.

Tím zásadním problémem je v našem případě obezita.

To je ta skutečná epidemie.

Existuje řada studií, které prokazují spojitost mezi obezitou a nemocí Covid-19.

Například studie Španělské společnosti pro obezitu ukázala, že 80 % pacientů se závažným průběhem nemoci bylo obézních. Vědci připomněli, že obezita je často spojená s dalšími nemocemi, jako je cukrovka druhého stupně, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární nemoci.

Budiž pro nás výstrahou, že obezita, nejen že zvyšuje riziko nakažení, ale také komplikuje a zpomaluje léčení a celkově zvyšuje pravděpodobnost hospitalizace.

Pokud by vás zajímala čísla, podle americké studie je riziko nutnosti hospitalizace kvůli Covid-19 u lidí s obezitou vyšší o 113 %, to, že skončí na JIP o 74 % vyšší, a riziko úmrtí je o 48 % vyšší.

Proč je obezita takový problém?

Je to totiž stav, který je (krom jiného) provázený tzv. chronickým zánětem. Ten je přítomen v lidském těle, aniž by měl dlouhou dobu viditelné vnější projevy. Vytváří však tzv. cytokiny, zánětlivé molekuly, které zhoršují schopnost organizmu bránit se infekcím, což platí významně právě pro Covid-19. Zánětlivé molekuly navíc přispívají ke zhoršení průběhu nemoci.

V České republice jsme na tom z pohledu obezity opravdu špatně. Obezitou trpí více než čtvrtina obyvatel (údaje za rok 2016 hovoří o 26 % populace). Více než dvě třetiny obyvatel ČR mají nadváhu (66,7 % v roce 2016).

Podíváme-li se na srovnání s dalšími evropskými zeměmi, na špici je Velká Británie (27,8 % obézních, 67,2 % s nadváhou), která si svým covidovým peklem taktéž prošla. Zajímavý je i pohled do Izraele, kde jsou čísla podobná (26,1 % obézních, 65,3 % s nadváhou). Všichni víme, že Izrael patřil k nejhůře postiženým zemím vůbec.

Věřím, že není potřeba příliš zdůrazňovat, jak s těmito informacemi naložit.

Řešení určitě není čekat, až to přijde, a spoléhat na lékaře, že vás z toho dostanou.

Vemte to do svých rukou. Máte kila navíc? Dolů s nimi.

Pečujte o své zdraví, pracujte na své imunitě, trénujte odolnost svého organizmu. Ono to nesouvisí pouze s koronavirem, je to univerzální způsob, jak překonat nejrůznější úskalí, která nám do cesty občas postaví sám život.

Je na každém z nás, jak se k tomu postaví.

Za sebe přidávám pár zásad, kterými se snažím řídit já. Není to asi nic světoborného, jen občas pomůže, když se zopakují samozřejmé věci, protože je rádi ztrácíme ze zřetele. Smyslem následujících doporučení je právě redukce váhy, ale i podpora imunity.

  1. Zdravá strava – doporučuji se poohlédnout po stravovacích systémech, které vylučují nebo minimalizují sacharidy (přinejmenším vynechat sladkosti, výrobky zejména z pšeničné mouky, tj. pečivo a těstoviny, slazené nápoje), zařadit na jídelníček ryby a maximum zeleniny
  2. Hýbat se – chůze, běh i pravidelné cvičení, to vše se počítá, zejména pokud trávíte většinu času u počítače
  3. Vynechat alkohol – chápu, mnohdy to může být těžké… můžete to brát i jako prevenci, aby do alkoholové závislosti v těchto člověk nespadl mnohem víc
  4. Dbát na dostatek spánku, spát pravidelně
  5. Minimalizovat stres – stále máme zažitý mýtus, že nás stres stimuluje k lepším výkonům, možná krátkodobě, ale jinak je to jeden z faktorů, který se významně podílí na tvorbě chronického zápalu. Doporučuji nepodceňovat!
  6. Pravidelná dávka vitamínů, aktuálně v době pandemie zejména vitamíny D (ideálně v kombinaci s K), C a B, ale též dbejte na přísun stopových prvků (hodně důležitý je zinek)
  7. Choďte ven, do lesa, pracujte na zahrádce, zkrátka buďte ve spojení s přírodou

Samozřejmě by mohl seznam pokračovat. Dbejte na své duševní zdraví, koníčky, nezapomínejte na rodinu a přátele. Určitě už sami najdete to, co vám bude dávat smysl a bude pro vás důležité.

Osobně si myslím, že když si člověk vytvoří svůj systém, udělá pro sebe víc, než když se postaví do fronty na vakcínu. Ono tu totiž nejde jen o Covid-19, ale o naše zdraví a naši budoucnost. Vládám navzdory.

Zdroj dat o obezitě: https://ourworldindata.org/obesity

Autor: Pavel Kovařík

Zdroj