Koronavirus

Přes polovinu pacientů s těžkým průběhem covidu-19 v Izraeli je plně očkováno

Podle zprávy z 16. srpna je na covidových odděleních v Izraeli téměř 60 % z 514 pacientů, kteří jsou v současné době hospitalizováni s těžkými nebo kritickými příznaky covidu-19, plně očkováno.

Tato čísla byla oznámena v době, kdy se lékaři neustále dozvídají, kteří očkovaní pacienti jsou nejvíce náchylní k těžkým onemocněním, a to v souvislosti s rostoucími obavami z případů, kdy vakcíny proti novému koronaviru poskytují menší ochranu proti nejhorším formám průběhu onemocnění.

„Průlomových infekcí* je tolik, že převažují, a většina hospitalizovaných pacientů je ve skutečnosti očkovaná,“ uvedl dle časopisu Science Uri Shalit, bioinformatik z Izraelského technologického institutu.

U většiny pacientů, u nichž se vyskytly průlomové infekce, bylo asi 87 % z nich starších 60 let a dostali dvě dávky vakcíny nejméně před pěti měsíci. Zjištění ukazují, že „průlomové případy“ nejsou vzácnou událostí, jak naznačuje tento termín.

Noa Eliakim-Razová, vedoucí covidového oddělení v Rabinově lékařském centru v Petah Tikvě, uvedla, že většina hospitalizovaných očkovaných pacientů je starší, nezdravá, v některých případech imobilní a již před nákazou vyžadovala ošetřovatelskou péči.

Izrael patří k zemím s nejvyšší proočkovaností na světě; přibližně 5,4 milionu lidí – tedy 78 % osob starších 12 let – je plně očkováno. Naprostá většina z nich byla očkována vakcínou společnosti Pfizer. Země však vykazuje jednu z nejvyšších měr infekce na světě, což je potenciálně známkou slábnoucí účinnosti vakcíny, neboť varianta delta nyní představuje největší část všech infekcí wuchanského viru v zemi.

Nové případy v Izraeli zaznamenávají od poloviny července trvalý nárůst, přičemž zdravotníci uvádějí, že většina z nich je hlášena u neočkovaných dětí, a upozorňují, že u neočkovaných osob je stále větší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici nebo zemřou.

Dr. Rochelle Walenskyová, ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, a odborník na infekční nemoci dr. Anthony Fauci svědčí před Výborem Senátu pro zdraví, vzdělávání, práci a důchody v Kapitolu ve Washingtonu, 20. července 2021. (J. Scott Applewhite / Pool / Getty Images)

Dr. Rochelle Walenskyová, vedoucí amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), během tiskové konference 18. srpna uvedla, že tři nedávné studie ukazují, že účinnost vakcíny proti covidu-19 v prevenci infekce s časem klesá. Přestože se ochrana před úmrtím a hospitalizací „drží na dobrých číslech“, účinnost vakcín „slábne“ i v prevenci závažných onemocnění nebo úmrtí.

„Přestože naše vakcíny v současné době dobře fungují jako prevence hospitalizací, pozorujeme znepokojivé důkazy o klesající účinnosti vakcín v průběhu času a proti variantě delta,“ uvedla Walenskyová.

Vzhledem k počtu plně očkovaných Izraelců a rozšíření varianty delta byly průlomové případy nevyhnutelné, ačkoli se nyní staly ústředním bodem celosvětové debaty o tom, zda by vysoce proočkované země měly podávat posilující dávky covidové vakcíny a kterým lidem.

Izrael začal v červenci nabízet přeočkování lidem starším 60 let a od té doby tuto možnost rozšířil. Ostatní země, včetně Francie a Německa, zatím omezily své plány na posilující dávky na starší osoby a osoby se slabým imunitním systémem.

Američtí představitelé uvedli, že jejich plán posilujících dávek vychází z obavy, že vakcíny budou časem poskytovat menší ochranu před závažnými onemocněními, a to i u dospívajících. Dodatečné očkování bude od září dostupné pro všechny Američany.

„Pozorně sledujeme ostatní země a [obáváme se], že i u nás dojde k tomu, k čemu došlo v Izraeli, tedy ke zhoršení infekcí v průběhu času mezi očkovanými,“ řekla Walenskyová během brífinku 18. srpna a vysvětlila, proč federální úředníci nyní doporučují, aby posilující dávky očkování byly Američanům podávány osm měsíců po očkování vakcínami Pfizer nebo Moderna.


Pozn:

* Průlomová infekce vakcínou je definována jako detekce RNA nebo antigenu SARS-CoV-2 v respiračním vzorku odebraném osobě ≥ 14 dní po absolvování všech doporučených dávek vakcíny proti covidu-19 schválených americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.

Převzato z NTD News, z původního článku newyorské redakce přeložil MiC.

Zdroj