Domácí

Prokuratura EU si posvítí na údajné Babišovy dotační podvody. Bradáčová předává případ do Lucemburku

V kauze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše dochází k významné změně. Pražské vrchní státní zastupitelství předává dohled nad případem nově vzniklému Úřadu evropského veřejného žalobce.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že česká strana jinak postupovat ani nemůže. Nad případy, ve kterých došlo k poškození finančních zájmů EU, totiž musí dohlížet nově vzniklý evropský úřad.

„Nevyplynulo to z žádného nového důkazu, ale je to navázáno na vznik nové instituce. Kdyby tu byla už v minulosti, tato kauza by jí připadla hned v počátku,“ upřesnila Bradáčová. „Nemáme jinou možnost, je to dáno nadřazenou příslušností úřadu,“ doplnila.

Podobně se vyjádřil pro server iROZHLAS.cz i dozorující státní zástupce Boris Havel z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Ve vámi dotazované věci lze sdělit, že splňuje podle příslušného Nařízení Evropské unie podmínky obligatorní příslušnosti nově zřízeného Úřadu evropského veřejného žalobce, kterému musí být bezodkladně předána,“ sdělil Havel.

Kauza střetu zájmů českého premiéra tak bude mezi prvními případy, kterými se bude čerstvě vzniklá evropská prokuratura zabývat. Instituce si převezme všechny závažnější věci s dopadem na unijní rozpočet. Podle českého zástupce Úřadu evropského veřejného žalobce Petra Klementa do Lucemburku státní zastupitelství předává zhruba 60 kauz.

„Státní zastupitelství a policie mají povinnost oznamovat nám teď všechny trestné činy spadající do naší pravomoci. A to se týká i již zahájených trestních řízení, abychom zvážili, zda je náš úřad převezme. Konkrétně očekáváme, že nám takto v nejbližších dnech státní zastupitelství předají asi 60 trestních věcí,“ uvedl Klement.

Během několika dnů se v evropské prokuratuře rozhodne, jaké případy si ponechají.

Evropská prokuratura bude napříč členskými zeměmi EU řešit veškerou závažnou hospodářskou kriminalitu poškozující finanční zájmy EU. Jmenovitě půjde o dotační podvody, manipulaci veřejných zakázek či praní špinavých peněz. Zároveň předpokládaná škoda by měla dosahovat nejméně 10 tisíc eur (zhruba 250 tisíc korun).

Úřad byl zřízen v roce 2017 v rámci posílené spolupráce, což znamená, že ne všichni členové EU se do něj musí zapojit. Oficiálně začal fungovat v úterý. Mimo instituci zůstávají Dánsko, Irsko, Maďarsko, Polsko a Švédsko.

Babišův střet zájmů

Čeští kriminalisté se širším trestním oznámením v souvislosti s porušením zákona o střetu zájmů zabývají od roku 2019. Trestní oznámení podali Piráti. Podle nich by mohl kvůli dotacím a tendrům pro Agrofert být spáchán dotační podvod, poškozeny finanční zájmy EU či mohlo dojít ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Minulý červenec policie zahájila úkony trestního řízení a začala případ oficiálně prověřovat. Kromě shromažďování důkazů a výpovědí svědků vyšetřovatelé požádali o zpracování znaleckého posudku. Na případ dohlíželo Vrchní státní zastupitelství v Praze. S řízením Úřadu evropského veřejného žalobce jeho role v Babišově kauze končí.

Připomeňme, že v pondělí policie navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou v kauze Čapí hnízdo.

Zdroj