Zahraničí

Putin udělá z Pobaltí „Achillovu patu“ Západu

Alexandr Nosovič: Prezident Ruska Vladimír Putin odsoudil zákaz ruských televizní kanálů v Lotyšsku. Zejména Putina rozhořčila absence reakce na tyto události Západu, který rád poučuje Moskvu o svobodě slova a demokracii, ale přitom ignoruje politickou cenzuru a právní nihilismus na svém území. Odpověď Putina mění Pobaltí na onu nepřekonatelnou bariéru, o kterou se rozbíjejí pokusy Západu hovořit s Ruskem z pozic morální převahy a své „příkladnosti“ v otázkách dodržování lidských práv.

„Vzali a jednou ranou zarazili 16 našich médií, a ticho po pěšině … Kdepak je hodnocení našich západních hledačů pravdy v této věci a hodnocení toho, co se děje v Evropě se svobodou slova? Ne, žádná hodnocení nejsou. Jako by to tak mělo být, protože je to údajně boj s propagandou“, komentoval Vladimír Putin situaci v Lotyšsku při setkání s hlavami frakcí Státní dumy.

Ruský vůdce se domnívá, že blokování ruských televizní kanálů v Lotyšsku a ruských na Ukrajině jsou „nástroje k dosažení jejich (Západu) geopolitických cílů, v daném případě vůči naší zemi“, a Rusko „to musí vést v patrnosti“. Není to první případ, kdy je Evropanům v kontextu jejich poučování o demokracii, právech člověka a svobodě slova v Rusku z Moskvy navrhováno udělat si pro začátek pořádek na svém vlastním území – v Pobaltí. A až potom učit ostatní.

Předešlý jasný příklad – přiznaná už za málem mezník v rusko-evropských vztazích návštěva v Moskvě hlavního představitele EU pro zahraniční záležitosti a politiku bezpečnosti Josepha Borrela. Šéf evropské diplomacie přiletěl do Ruska jako morální lídr, který hájí práva ruských opozičníků a požaduje osvobození Alexeje Navalného. A odletěl jako zpráskaný pes, když neuměl jasně odpovědět ani na jednu otázku o stíhání opozice a odmítnutí zásady svobody slova v samotném evropském „společenství hodnot“.

Otázky pro Borrella a evropskou „politiku hodnot“ byly celkově soustředěny na tři momenty: Ukrajina, Katalánsko a Pobaltí. V posledním případě na situaci v Lotyšsku, kde bez jakéhokoliv důvodu byly odpojeny desítky ruských televizních kanálů, a na místní žurnalisty jsou zahajována trestní stíhání za spolupráci s ruskými médii, vyslanci Evropské komise poukazovali ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov, oficiální zástupkyně ministerstva Marie Zacharová a ruští novináři.

Pobaltské země se staly nepřekonatelnou bariérou, o níž se rozbíjejí pokusy Západu mluvit s Ruskem s pozice morálního lídra. Vždyť na Západě potvrzují, že Pobaltí je také západ. Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou členy EU a NATO, tyto organizace jsou odpovědné za jejich vnitřní situaci s občanskými svobodami a právy člověka.

V tomto ohledu je situace v zemích Pobaltí pro Evropu dokonce citlivější než situace na Ukrajině. „Nezávislá“ přece teprve míří do Evropské unie. Proto se vždy dá říci, že Ukrajinci se teprve musí učit evropským hodnotám, a dokud je Evropané do svého společenství nepřijali, odpovědnost za jejich chování nemají.

S Pobaltím to tak nevyjde.

Litva, Lotyšsko a Estonsko byly přijaty do EU, proto to, co se děje s právy člověka a svobodou slova v Pobaltí je hanba Evropské unie. Zasloužila si EU tuto ostudu? Rozhodně. Evropané vždyť věděli, koho přijímají do „společenství hodnot“, kdy z geopolitických úvah brali do svých řad země s ostudným institutem neobčanů, s diskriminací podle národnostního příznaku, s pochody veteránů SS, heroizací nacistických zločinců a politiky u moci, kteří se snaží ospravedlnit své předky za účast v holocaustu.

Přijetím Pobaltí do EU bez dodržování jejích hodnotových standardů Evropané ukázali, že všechny tyto jejich standardy jsou falešným pokrytectvím a že se za farizejskými řečmi o morálce a hodnotách skrývá cynický geopolitický záměr.

Pobaltí je „Achillova pata“ Západu, která jej zbavuje jakéhokoliv podkladu mluvit s Ruskem s pozic morálního vůdcovství. Proto se ne náhodou tématu s televizními kanály v Lotyšsku chopil Vladimír Putin. Prezident Ruska pečlivě promýšlí své veřejné projevy a vždy se záměrem vybírá témata, ke kterým vysloví svůj vlastní názor, protože slova Putina jsou významná pro hromadné zahraniční auditorium.

Pokud se nyní ruský lídr vyjádřil o blokování televizních kanálů v Lotyšsku, znamená to, že spatřil v pobaltské situaci onu „Achillovu patu“ drahých „západních partnerů“. A bude na ní nyní bušit.

Zdroj