Sdílená neplatí
Vidlák: Krátký Afghánský úvodník: Nemohu opominout včerejší videjka na jůtubu, kde si Tálibán vybaloval z krabic americké zbraně, co zůstaly na základnách, které amíci opustili nakvap.
Tak rychle, že o tom nevěděli ani afghánští velitelé. Tak rychle, že ona dohoda o stažení s Tálibánem zřejmě bude mít stejně jako pakt Ribbentrop – Molotov ještě nějaký tajný dodateček o kterém polská afghánská vláda vůbec nesmí vědět a který vyplave na světlo až za padesát let.
Jo, můžou to okecávat jak chtějí, ale tahle videjka jsou mnohem víc než všichni reportéři CNN a FOXu dohromady. Po shlédnutí něčeho takového jen blbec uvěří v americké vítězství. A když vidíte, kolik vozidel a vybavení zůstalo třeba v tom Bagrámu a uvědomíte si, jak rychle tamodtud amíci zdrhali pod pláštíkem noci a dáte si to do souvislosti se sovětskou okupací tamtéž, kteří také vyhlásili vítězství a stáhli se…. ale alespoň to bylo pod prapory, ve dne a se vším vybavením.
Odmítám dělat debila… amíci jsou s Tálibánem domluveni a je jim tak nějak jedno, co se stane s jejich afghánskými kamarády, kteří jim pomáhali hrát si na místní demokracii. Opět se ukazuje, že je nebezpečné být americkým nepřítelem, ale být americkým přítelem je smrtící. Doufám, že se Andrejko dobře dívá a že se dobře dívá i Zeman. Doufám, že se dívají všichni transatlantičtí Petrové Pavlové, aby věděli, jak jednou skončí, až se americké zájmy změní a bude pro ně kupříkladu zajímavé kamarádit s Ruskem…
Jo a ještě něco… Rusové už jsou prý s táliby domluveni. Už si vyřídili hraniční čáry, bezpečnost svých diplomatických misí a boj proti drogám. Být evropským feťákem, začal bych se předzásobovat. Oni ti Tálibánci mohou bojovat proti heroinu velmi efektivně… Ale třeba i Tálibánci pochopili, že peníze nesmrdí ani od ďaurů a naopak produkci zvednou… Nevěřící je třeba ničit čímkoliv.
A ještě jeden bodík… Tálibán je místní nacionalistické hnutí. Nejsou žádný univerzální světový džihád. Ale u sebe doma si zavedou svoje ošklivé pořádky. A nenechají si do toho kecat ani od velmocí. Vlastně jsou to takoví místní husité. Smrti se nebojí, dobře válčí a zvenku to vypadá jako nepochopitelná slátanina.
A teď už dnešní článek:
Pamatujete, jak se před pár lety pořád mluvilo o sdílené ekonomice? Jak se to dokonce dostalo do Brusele, jak o tom snad i vyšly nějaké směrnice a výstupy, že EU odteď bude podporovat ekologickou a moderní formu hospodářství – cirkulační ekonomiku, sdílenou ekonomiku a podobně. Mluvily o tom neziskovky, na toto téma existuje celá řada internetových plátků, prostě omílá se to horem a dolem.
Já jsem si vždycky říkal, kde udělali soudruzi z Brusele chybu… jak mohli připustit debatu o sdílené ekonomice, když to jde naprosto proti zájmům velkých korporací a koneckonců i proti zájmům státu. Jak mohl někdo z těch europapalášů beztrestně vypustit z huby takové rouhání. Vždyť všechny zákony jdou přesně proti tomu.
Vždyť to že já mám jahody a soused broskve, to si tak ještě můžeme vyměnit přes plot, ale kdybychom tohle chtěli dělat častěji domluvit se ještě s pěstitelem řepy, jablek a celeru, tak už je to trh, k tomu patří IČO, daně, přiznání a hygienická kontrola. Já si svoje prasátko mohu zabít sám a sám si ho musím sníst, protože roznést po ulici výslužku, abych pak zase dostal od jiného až bude zabíjet, to je zakázané a vystavuji se postihu. Mohu sice vzít motorovku a jí sousedovi pomoci pokácet strom a on pak zase přijde s kosou mi pomoci posekat louku na seno, ale kdybychom to takhle chtěli dělat pravidelně a v rámci celé vesnice, brzy bychom byli v hledáčku finančáku, že je to podnikání a musejí se z toho platit daně.
Jak je možné, že ti ojrobyrokraté vůbec o nějaké sdílené ekonomice mluví? Jak to, že o tom mluví Piráti, kteří vždycky podporvali ten nejodpornější a nejglobálnější byznys a vždycky šli na ruku těm největším korporacím? Ještě mám v paměti, jak odmítli hlasovat pro zákon o povinném podílu českých potravin v obchodech. A to šlo o zákon velmi vágní a takřka bezzubý. Ani ten ale neschválili, aby si nepohněvali sponzory.
Až teď nedávno, kdy španělský premiér Sanchéz představil svůj new deal, tak se mi konečně otevřely oči. Oni tomu říkají sdílená ekonomika, ale ve skutečnosti o žádné sdílení nejde. To jen velké korporace budou vlastnit všechno a my si to budeme půjčovat za úplatu a oni budou tvrdit, že to sdílíme. Sdílená ekonomika nebude spočívat v tom, že já mám traktor a soused zase pípu. Bude spočívat v tom, že nějaký Amazon bude vlastnit traktory, pípy, byty, auta a vůbec všechno a my si to budeme chodit půjčovat za peníze.
Samozřejmě vůbec nebudeme rozhodovat o tom, kolik to bude stát peněz. Nebudeme rozhodovat o ničem. Nebudeme mít žádný vliv, nebudeme nic vlastnit a jen budeme chodit ke svobodným a demokratickým volbám, abychom si zvolili představitele, kteří také nebudou o ničem rozhodovat, protože nikde nic ničí nebude. Vedle soudruha premiéra ještě bude patřičný korporátní dráb, který bude vydávat z velkého skladu za mastné peníze.
V té chvíli mi to docvaklo. Pochopil jsem, proč mají všichni ojrobyrokraté plnou hubu sdílené ekonomiky. Ona to žádná sdílená ekonomika nebude, bude to korporátní feudalismus se všemi řádnými proprietami poplužních dvorů a papírově svobodných nevolníků, kteří si bez svého poskytovale všeho ani neškrtnou. Proto je to tak podporované. Pro další řádný hnus se vymyslelo přijatelné jméno a se jménem přišla přijatelná kamufláž.
Podobně to bude i s tou cirkulační ekonomikou, která má umožňovat opravy věcí, aby se vše jen nevyměňovalo. Vsadím se, že za tím bude také nějaký podobný háček. Jako že opravovat se bude, ale jen v korporátních dílnách. Žádné domácí opravy, žádné nakupování náhradních dílů. Že to někdo dokoumá tak, aby jim do toho vidláci nestrkali svoje zlaté české ručičky. Nebo třeba že všechno bude mít plombu a bez revize od výrobce to nepojede. Nebo tak něco.
Ale na druhou stranu jsem rád, že jsme se to od soudruha Sanchéze dozvěděli a že nám to říkají i naši Piráti. Ještě je před volbami.