Koronavirus

Slábne a slábne

Vidlák: Před několika dny dával Admirál v diskusi odkaz na evropská čísla nadúmrtnosti na koronavirus. Článek je stále k nalezení na Parlamentních listech a leckdo si ho určitě přečetl. Jen krátce shrnu, že pokud porovnáváme procenta úmrtnosti oproti desetiletému průměru, dostaneme náhle o koronavirové epidemii poněkud jiný obrázek. Náhle nejsme premianti v nezvládnuté epidemii, naopak se řadíme do naprostého ubohého průměru. Jsme premianti v metodice. Zatímco jiné státy své mrtvé na covid počítaly poměrně vágně a nebo si je přiohýbaly, u nás byla metodika velmi přísná.

Tušení, že to tak bude, jsem zde prezentoval ve více článcích. V různých státech se rapidně lišila smrtnost a nedalo se to vysvětlit mutacemi. Bylo jasné, že v rámci statistiky porovnáváme jablka s hruškami. Jediné, co je pro všechny stejné, jsou čísla všech úmrtí a jejich porovnání s předchozími roky. U nás z toho vyplynulo, že v roce 2020 zemřelo o 16% lidí více než v jiných letech. 

Můj bratr Master samozřejmě zajásal, našel si zdroj onoho článku na Parlamentkách a jal se zpracovávat originální datové sady jednotlivých států. Ještě s tím není hotov. Respektive má natažená nějaká ta data, ale každý stát je jinak aktualizuje a vydává v jiném formátu. Takže bude ještě pár dní trvat, než se toto porovnání zpracované do křivek dostane do našich grafů a bude k dispozici. 

Nicméně získaná data jsou tak zajímavá, že chci odprezentovat už dopředu jedno velmi důležité zjištění, které si následně budete moci ověřit. Je to tak zajímavé, že s tím nechci čekat, bo nějaká iniciativa Sníh, MESES, Dušek, Peková a další by si toho mohli už také všimnout a já bych chtěl být první. 

Takže… 

V celé Evropě s nepatrnými odchylkami platí, že zhruba od března je nadúmrtnost na úrovni běžné chřipkové sezóny.  V zemích, které se loni zjara potýkaly s velkou vlnou (Itálie) tam to nastalo dokonce ještě o něco dřív.  Dřív to zřejmě nastalo i v USA, ale tam se začalo poměrně brzy očkovat, tak toto zjištění není příliš průkazné. Naopak v zemích, které se velkým číslům vyhnuly, tak to nastalo až později,  ale všude v Evropě celkem hladce platí, že od března máme sice vyšší úmrtnost než průměr, ale o nic větší než v době silných chřipkových epidemií. 

U nás koroňáček nejvíc kosil v říjnu a listopadu. To byla skutečná úmrtí ještě o dost vyšší než hlásila naše přísná metodika, ale už během další vlny v prosinci, lednu a únoru se sice plnily nemocnice, dle svědectví doktorů umíraly stále mladší ročníky, ale nadúmrtnost celkem plynule klesala dolů a to docela rychle. 

To bylo v době, kdy očkování bylo zcela marginální. Kdy to všechno teprve začínalo, kdy se slibovaly vakcíny, které pak nechodily. Byla to ta doba, kdy se opozice lekla vlastní odvahy se shozením nouzového stavu. Přesto počty úmrtí klesaly a klesají. 

Plyne z toho několik věcí… Jednak je zcela mimo chřipečkářský argument, že lidi umírali na ty vládní opatření a zanedbanou péči. To by se muselo ve velkém umírat i dál vlastně až do května, kdy se opatření začala uvolňovat a nemocnice najely na normální provoz. Ale  přitom  už o dva měsíce dřív se úmrtí dostaly na úroveň silné chřipky. 

A to druhé a hlavní, co z toho plyne je, že koroňák byl všude v Evropě mnohem rychlejší než jsme si mysleli. On prostě populací už dávno prošel. Je klidně možné, že od podzimu ho už dávno máme všichni v malém množství na sliznicích a on se pak vlivem šera, zimy, vlhka, nedostatku vitamínů a dalších faktorů prostě rozjede. V podstatě asi platí, že koho mohl, toho vyvraždil a ti ostatní odolali. Od března pak koroňák sice koronil, objevoval se v testech, nemocnice byly plné pacientů, ale už vraždil vzhledem k množství nákaz podstatně méně. Tak nějak si našel všechny, kdo vůči viru měli nějaké nevhodné předpoklady. 

V zemích, kde byli disciplinovaní a důslednější v dodržování opatření (např. Dánsko), tam jim sice koronavirus nijak nepřehlcoval nemocnice, ale slabých jedinců si našel dost a nachází si je i teď. Tam ale mají šanci s tím něco udělat, tam jim očkování asi ještě bude něco platné. 

U nás, v Německu, Maďarsku, Slovensku, Polsku a podobně to  vypadá, že očkování tak jako tak přišlo s křížkem po funuse. A i bez očkování koronavirus ustupuje a bude ustupovat. Ano, najdeme ho při testování. Bude tu s námi pořád, ale už nebude mít tu vraždící sílu. Od března se z něj stalo další respirační onemocnění a na zbytek populace bude mít stejný vliv jako běžná chřipka. Bude mít zřejmě agresívnější průběh při přechození, zřejmě kvůli němu bude běžnější si s „chřipečkou“ lehnout do betle a vyležet ho.  

Očkování přišlo až pak. Až když už si koronavirus podal všechny, které mohl.  

Z dat celkem jednoznačně plyne, že covid tu sice zůstane, zřejmě s podzimem zase jeho aktivita naroste, ale umírat se na něj už moc nebude. Ve statistikách se to postupně projeví. Babiš si toho za pár týdnů nejspíš také všimne, koneckonců má dost poradců a tak můžeme v září čekat velkolepé oslavy konce covidu.

Skoro bych se vsadil, že opozice bude ještě těsně před volbami křičet, že chce zemi znovu zarýglovat, protože ten hajzl Babiš chce nechat všechno volné a podívejte se, už zase máme denně tisíc nových případů… 

Podle mě ale už jen vyhlásíme velkolepé vítězství,  farmaceutický byznys se nám pokusí vnutit ještě třetí dávku, protože sakra nastavěli továrny na výrobu očkovací látky a ono to teď bude končit… to by byla mizerná investice… ale zřejmě tu třetí dávku prodají už jen těm starším, co mívají problémy s chřipkama. 

Lubomír Volný si bude muset najít jiné téma do voleb. Já osobně  předpokládám, že volby budou už o něčem úplně jiném a připomínky na covid budou lidi už jen otravovat a štvát. Osobně se budu připravovat na to, že na podzim bude atmosféra taková, aby se na rok 2020/2021 pokud možno zapomnělo. Tak jako se v Asii zapomnělo na SARS i MERS. Zůstanou jen krizové plány, nějaké ty zásobičky materiálu ve skladech, programy na organizaci masových věcí… možná se to někdy bude hodit. Ale běžný volič už bude řešit standartní evropské průsery vyplývající s tureckého hospodářství, ekonomické a vojenské slabosti… a k tomu nadšené komsomolce deroucí se s k moci. Pokud Volný bude stavět svou kampaň na covidu, do sněmovny se nedostane. 

Zdroj