Úpadek amerického dolaru cent za centem
Bývalá „finanční supervelmoc“ planety směřuje k úpadku a Mezinárodní měnový fond (MMF) právě ukázal další živý obrázek toho, jak se spousta centrálních bank vydává na cestu k multipolárnímu světu, v němž je úpadek amerického dolaru jako globální rezervní měny téměř jistý.
Podle MMF postavení amerického dolaru jako globální rezervní měny upadá, jelikož centrální banky snižují podíl amerického dolaru ve svých rezervách. Nová data od MMF ukazují, že podíl rezerv amerických dolarů držených centrálními bankami se během čtvrtého kvartálu 2020 propadl na 59 procent – tj. na nejnižší úroveň za 25 let. Spolu s tím podíl jiných měn jako čínský yuan (renminbi) a Euro se vyšplhal na 9 procent, a to jak, co se týče platebního systému, tak i v prostředí finančního trhu.
Není těžké pochopit, proč se centrální banky zeleným bankovkám vyhýbají jako moru. K sestavě sil, které v této hře mají své sázky, patří synchronizace mezinárodního obchodu, nová finanční architektura, konkurence velmocí a krátkodobé směnné kurzy, plus digitální měny, nové technologie a historické cykly, které nám připomínají, že průměrná životnost rezervních měn je pouze kolem 100 let.
‚Vytváření‘ peněz z ničeho
Nejzadluženější země v historii lidstva Spojené státy zjevně směřují ke kolapsu dolaru a ke krizi státního dluhu. To musí zákonitě přijít, jelikož Federální rezervy nadále „vytváří“ dolary z ničeho po bilionech bez jakéhokoliv ohledu na budoucí důsledky. Vláda vydává nové dluhopisy a Fed tiskne více peněz k jejich nákupu, jen aby to prodal jako vládní dluhopisy a obligace jiným zemím.
Jen aby bylo jasno: Tvrzení, že pořád existuje nenasytná globální poptávka po amerických dluzích a rozmařilosti je lež, nebo že USA mohou dále rozhazovačně utrácet za věčné války, konzumaci, přehnané zadlužení a za snadné úvěry. Federální rezervy nemohou tisknout bezuzdně a svět nemůže kupovat americký dluh donekonečna. Globální obchod nemusí americký dolar opustit už teď, ale koronavirus jasně ukázal, že nedolaroví investoři by už mohli zelené bankovky zatracovat a ve snaze najít alternativní úložiště bohatství utíkat do bezpečí jinam.
Mnoho zemí a účastníků trhu si může nakoupit alternativní měny včetně yuanu, eura a digitálních měn, aby s nimi pak nakoupili zdroje a prováděli mezinárodní transakce. Ti teď splácí své dluhy s nižšími úrokovými sazbami, čímž se podtrhává kobereček americkému dolaru pod nohami. Je to nová finanční architektura, která se vyvinula kolem navržených digitálních a alternativních měn, aby postupně na kreditním trhu začala vytlačovat dolar.
Důsledky to má ohromné. USA nejsou schopné vybřednout z pandemie a z jejích vleklých ekonomických dopadů tak, aby systém pod dominancí dolaru zůstal nedotčen. Nemohou „tisknout“ a zneužívat dolary jako pohodlnou zbraň, kdykoliv je napadne, aby si udrželi svoji globální ekonomickou a geopolitickou pozici. Deficitní utrácení a tisknutí peněz má své meze.
Centrální banky mají nezcizitelné právo uvažovat o opuštění dolaru jako média světového obchodu počínaje půjčkami, až po vyrovnávání procesu směny přes oceňování v renminbi, euro a v dalších měnách. Rovněž mohou obchodovat v národních měnách, aby se tak vyhnuly schvalování Washingtonem a jeho konfliktním způsobům. To je logická reakce.
Alternativní měny v ohnisku zájmů
Čínská centrální banka údajně činí pokroky s testováním své digitální měny yuanu, takže má vyhlídky na rozšíření pro mobilní podnikání a spotřebitelské transakce. Digitální yuan je verzí normálního yuanu nasazenou do blockchainu. Tím trhu umožňuje, aby si vybral, jak vyrovnávat mezinárodní transakce.
Čína rovněž vyvíjí platformu pro mezinárodní použitelnost digitálního yuanu, se zapojením svých obchodních partnerů a Banky pro mezinárodní vypořádání. Je první zemí, která vkládá vládou krytou měnu do mezinárodního blockchainu, takže vydávání digitálních yuanů bude stejné jako vydávání hotovosti do oběhu, tudíž bude i stejně bezpečné.
Také jiné centrální banky světa, aby nezůstaly pozadu, jako Bank of England a Evropská centrální banka, stejně jako ty v Japonsku a v Jižní Koreji směřují ke svým vlastním digitálním měnám. Také se snaží získat větší kontrolu nad nabídkou peněz, jelikož na rozdíl od hotovosti, uvidí všechny probíhající transakce a podrží si jak monetární kontrolu, tak transparentnost ve svých vlastních rukou.
Jak nám moderní historie ukazuje, tak riziko, že někdo zůstane pozadu, je opravdu příliš obrovské, aby se dalo ignorovat. Představa, že ekonomiku USA brzy čeká zotavení, je fantazií. I USA samotné potřebují nový globální monetární systém, aby v tom neutonuly. Je životně důležité, aby všechny centrální banky začaly testovat digitální a alternativní měny a nově vynalezly a globalizovaly způsob, jakým chtějí provádět mezinárodní obchod a platby v rámci systému s multilaterálními pravidly.
Jak referoval MMF, americký dolar k chmurné budoucnosti táhnou nesčetné faktory, a to nelze přehlížet. S tím jak mají americké státní dluhopisy v podstatě nulový výnos a tisk peněz běží na rychloběh, tak o skutečnosti, že pro centrální banky nastal čas, aby vybudovaly alternativní bankovní systémy a obchodní měny, není třeba už diskutovat. Vzhledem k tomu, kolik je toho v sázce, budou patřit k vítězům, pokud omezí svoji zranitelnost závisláctvím Ameriky na „tisku“ a závislost na té zkorumpované síle chaosu.