TopZahraničí

USA – hra na demokracii skončila, hra na kapitlismus právě končí

Sen o USA, ke kterým jsme za komunistů vzhlíželi s nadějí, se hroutí. Poslední volby ukázaly, že hra na demokracii skončila, současné dění okolo americké burzy ukazuje to samé, jen v jiném oboru. Korporáty ve volbách rozhodly za voliče, nyní titíž na burze drobným investorům odhalují jejich skutečnou pozici a význam.

Běžní Američané se po šoku z ukradených voleb nevěřícně procitají do reality i v burzovním byznysu.

O co ve stručnosti jde: velké tzv. hedgeové fondy, kde miliarda je základní početní jednotkou, vydělávají mj. na spekulacích zaměřených na pokles cen akcii. Aktuálně mamutí hedgeový fond Melvin Capital spekuloval na pokles cen akcií firmy Gamestop, ovšem drobní investoři se domluvili a hodili jim do toho vidle … zkrátka začali masívně nakupovat akcie fy GameStop. Problémem je, že tím ovšem šla cena těchto akcií vzhůru … ale obrovský korporát může vydělat, jen když akcie budou klesat, protože vsadil na pokles akcií – nikoliv na růst. A co se nestalo – drobní investoři byli hromadně od obchodování odstaveni. Je to stejná situace jako u voleb – „vy“ plebs, si hlasujte, jak chcete, výsledek určíme „my“ nahoře. V tomto případě se ukazuje obdobný mechanismus – „vy“ plebs si obchodujte, jak chcete, ale když „nám“ nahoře způsobíte potíže, tak vás odstavíme, protože vy tady jste jen, aby jste nám platili.A nejde jen o akcie GameOver, ale dle zpráv jsou drobní investoři, obyčejní občané, odstřihnuti i od dalších „nevhodných“ nákupů. V jejích očích se tak představa o základním stavebním kamenu kapitalismu rozplývá, jak pára nad hrncem.

Obecný popis se se děje najdete i na idnes.cz (zde), podrobnější vč. vysvětlení podstaty obchodu najdete na alternativě AE zde, proč jsou bankéři úplně „na prášky“ je vysvětleno i na Parlamentních listech (zde).

Posledním aktuálním příspěvkem je video youtubera Bratříčka, kde vysvětluje proč je to zásadní kauza, komentář k jeho videu najdete na PL (zde) – pozn. dle mého je srozumitelnější vysvětlení principu obchodu najdete na odkazované alternativě AE, na druhou stranu asi nejlépe vystihl vážnost a možné dopady.

My fakt nežijeme v kapitalistické společnosti, ale v korporátním socialismu, kde se zisky privatizujou a ztráty kolektivizujou. Podle mě je to tak zásadní událost v oblasti kapitálových trhů, že se ukáže, jestli ti obyčejní lidé dokážou přetlačit tak obrovský miliardový fondy. A bohužel vím, že v našem světě vítězí korporátní socialismus, kde se mezi sebou nějak dohodnou a zajistí, aby obyčejný lidi nevydělali. Mně to připadá nechutný, ale vlastně očekávatelný….