V Egyptě sílí ISIS, v sobotu uspořádali popravy. Kdy dojde na turisty?
SLOVANKA: Možná jste v médiích zaznamenali neustálou propagandu dovolené v muslimských zemích. V reklamách jsme nabádáni k podpoře ekonomik zemí, které nás považují za podřadné.
Jednou ze zemí, kam nyní utíká mnoho Evropanů před mnohdy drakonickými restrikcemi, je Egypt. kdo z vás ovšem tuší, že i v této zemi v poslední době poměrně významně sílí bojůvky, napojené na ISIS? Kdypak se z útoků proti křesťanským koptům přeorientují na turisty? Ostatně, v minulosti se již v Egyptě turisté ve jménu Alláha vraždili…
Egyptská teroristická skupina napojená na ISIS popravila tři muže včetně koptského křesťana jako varování před podporou ozbrojených sil v zemi. Dvaašedesátiletý Nabil Habashi Salama, člen egyptské menšinové koptské pravoslavné církve, byl ve videu zveřejněném v sobotu, střelen zezadu do hlavy.
v sobotu byl popraven egyptský křesťan.. Kdy dojde na turisty??
Na záběrech militant s rozmazaným obličejem, AK-47 na hrudi a ukazováčkem zvednutým k obloze varuje “egyptské křesťany”, že “to je cena, kterou platíte za podporu egyptské armády”.
Pak zvedne pušku a vystřelí jedinou kulku do zadní části Salamovy hlavy, zatímco je obklíčí další dva, kteří také svírají pušky.
Samostatný záběr pak ukazuje dva další ozbrojence, jak podobným způsobem popravují dva muže poté, co je obvinili z bojů s egyptskými ozbrojenými silami.
další dva popravení bojovali v egyptské armádě
Salama byl nezvěstný od loňského listopadu, uvedl koptský kostel, když byl unesen při procházce ulicemi Bir al-Abed džihádisty, kteří kolem něho jeli v autě.
Mluvčí koptské církve, který potvrdil Salamovu identitu z videa, řekl, že se podílel na obnově kostelů zničených islamisty v regionu. “Víru si nechal až do chvíle, kdy byl zabit,” řekl mluvčí.
Církev potvrzuje svou neochvějnou podporu úsilí egyptského státu o potlačení nenávistných teroristických činů.
Egypt bojuje proti džihádistickému povstání na severu Sinajského poloostrova nejméně od roku 2011. Mimo ISIS operuje v Egyptě i několik kmenových skupin hlásících se k Al-Káidě a Wilayat Sinai, což je militantní skupina, která v roce 2014 přísahala věrnost ISIS.
Původně byla Wilayat Sinai založena jako Ansar Beit Al-Maqdis, přičemž původním cílem skupiny bylo zbavit nedaleký Jeruzalém západního vlivu a vymýtit jakoukoli izraelskou přítomnost v Egyptě.
Po vypuzení Mubaracka v roce 2011 v rámci arabského jara však skupina obrátila svou pozornost proti egyptské armádě na Sinajském poloostrově ve snaze o převzetí kontroly nad regionem. V roce 2012 skupina provedla první útoky – na plynovod vyvážející plyn do Jordánska a Izraele a na izraelské síly poblíž hranic.
v minulosti byla v Egyptě ubodána i Češka, útočník byl seznán psychicky nemocným
Když armáda v roce 2013 odvolala Mohammeda Mursího z Muslimského bratrstva, Ansar opět obrátil svou pozornost na vládní síly a obvinil je z potlačování džihádistických skupin.
Díky sérii smrtících a sofistikovaných útoků na egyptské síly v roce 2014, při nichž zahynulo nejméně 50 vojáků, byla tato skupina označena za nejnebezpečnější v Egyptě.
Skupina se v listopadu 2014 zavázala k věrnosti ISIS a přejmenovala se na Wilayat Sinai neboli Islámský stát – sinajskou provincii. Výměnou za to, že se skupina zavázala pomoci ISIS rozšířit svůj plánovaný celosvětový chalífát – který se pak rozšířil po celém Iráku a Sýrii – do Egypta, dostala přístup k financování, zbraním a globální náborové síti.
24. listopadu 2017 pak ozbrojenci Islámského státu odpálili bombu uvnitř súfistijské mešity v odlehlém severosinajském městě a zahájili palbu na věřící, zabili nejméně 305 lidí a více než 128 dalších zranili. Byl to nejsmrtelnější teroristický útok v novodobé historii Egypta.
24. listopadu 2017 pak ozbrojenci Islámského státu odpálili bombu uvnitř súfistijské mešity v odlehlém severosinajském městě a zahájili palbu na věřící, zabili nejméně 305 lidí a více než 128 dalších zranili. Byl to nejsmrtelnější teroristický útok v novodobé historii Egypta.
Po vstupu do ISIS se skupina také stále více uchylovala k útokům na civilisty a v říjnu 2015 zničila pomocí bombového útoku ruské osobní letadlo. Let Metrojet 9268 směřující do Petrohradu, vzlétl z letoviska Šarm aš-Šajch, načež byl vzápětí explozí doslova smeten z oblohy, přičemž zahynulo všech 224 lidí na palubě.
V roce 2017 pak ISIS vyzval konkrétně k útokům na křesťany na Sinaji – popsal je jako “náš první cíl a oblíbenou kořist” – a vyzval džihádisty, aby vnikali do koptských domácností, zabili jejich obyvatele a vypálili je.
Více než 100 křesťanů bylo nakonec zabito při brutálních a bezútěšných veřejných popravách, které byly často prováděny před místními obyvateli a rodinami obětí jako zastrašovací taktika.
Soud v Egyptě odsoudil k smrti sedm teroristů kvůli vazbám na teroristickou skupinu Islámský stát v severozápadním Egyptě a kvůli popravě 21 egyptských křesťanských koptů v Libyi v únoru 2015.
Stovky lidí uprchly na západ směrem k Suezu a Káhiře, kde si egyptské bezpečnostní síly udržely větší kontrolu. V dubnu se ISIS podařilo touto bezpečnostní sítí proniknout, když v květné neděli provedl dva bombové útoky na dva kostely.
Sebevražední atentátníci zaútočili na kostel svatého Jiří v severoegyptském městě Tanta a koptskou pravoslavnou katedrálu svatého Marka v Alexandrii, sídlo koptského papežství. Při útocích zabili celkem 50 lidí a desítky dalších zranili.
Většina z nich zemřela v kostele svatého Jiří poté, co se dovnitř dostal muž v sebevražedné vestě, zatímco druhý sebevražedný útok se před kostelem svatého Marka nezdařil poté, co policisté zastavili atentátníka.
O měsíc později další útok na autobus převážející koptské křesťany ve středním Egyptě zabil 28 lidí a dalších 25 zranil.
Egyptské ozbrojené síly k dnešnímu dni údajně zabily více než 7 000 džihádistů a zajaly jich 27 000.
Džihádistické skupiny tak přešly na partyzánskou taktiku, přičemž jejich cílem jsou stále civilisté.