V noci z 8. na 9. března roku 1944 došlo k největší hromadné vraždě českoslovanských občanů v našich novodobých dějinách.
Nacistické velení koncentračního tábora Osvětim-Birkenau poslalo tehdy na smrt do plynových komor 3.792 židovských vězňů, kteří byli půl roku předtím deportováni do tzv. terezínského rodinného tábora Osvětim-Březinka.
Hnutí SPD je vlastenecké a demokratické hnutí, které vede nekompromisní politický zápas za nezávislost a suverenitu českého státu, kterou chce zajistit pro naše budoucí generace. Zároveň také ctíme naše hodnoty a tradice, které nám předali naši rodiče a prarodiče, i když někteří z nich obětovali i to nejcennější, svůj život, jenom proto, že žili a hrdě se hlásili k tomu, že je pro ně naše republika rodnou vlastí. Největší zkouškou prošli právě v období druhé světové války, kdy si nás jako národ chtělo podmanit nacistické Německo. Naši otcové a dědové se přímo zúčastnili bojů za osvobození republiky, při kterých jich mnoho padlo. V tomto období přišla o svůj život i celá řada dalších našich občanů, a to z řad seniorů, žen i dětí. Všichni tito občané si zaslouží naší úctu a velký respekt. Proto jsme velmi rádi, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky přijala v roce 2017 změnu zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, a od roku 2018 je 9. březen významným dnem – Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince.
Terezínský rodinný tábor byla zvláštní sekce vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince, do níž bylo z terezínského ghetta postupně v letech 1943 a 1944 deportováno zhruba 17.500 vězňů. Jak už název napovídá, původně měl mít, pokud to lze takto nazvat, určité výhody, jako například rodiny mohly zůstat pohromadě a nebyly rozděleny do různých sekcí tábora a např. vězni nemuseli být potupně ostříháni dohola, jak bylo obvykle zvykem, a mohli si ponechat civilní oblečení.
V noci z 8. na 9. března 1944 zde došlo k hromadnému vyvraždění více než tři a půl tisíce vězňů včetně žen a dětí. Vražedný nacistický personál obyvatele rodinného tábora naložil do nákladních aut a odvezl do plynových komor. Archivy uvádějí, že v osudovou březnovou noc bylo nacisty usmrceno 3.792 vězňů rodinného tábora včetně žen a dětí, převážně československých Židů. Tento den se tak stal jedním z nejsmutnějších dnů v naší historii dokladující obrovskou lidskou tragédii.
Hnutí SPD si společně se všemi našimi občany tento den připomíná jako velmi temnou stránku našich dějin. S respektem uctíváme památku obětí holocaustu a jejich nepopsatelné utrpení. Apelujeme hlavně na mladé lidi, aby se z historie poučili a nikdy nedopustili, že by se něco podobného v budoucnu mohlo stát. V současné době vnímáme největší nebezpečí ze strany Islámského státu. Jeho příznivci se radikalizují z vyznavačů islámské ideologie a v rámci nelegální imigrace se infiltrují do evropských zemí. V EU mají na svědomí celou řadu teroristických útoků.
Převzato z profilu politika.