Vize moderního světa
Krátký fotbalový úvodník: Pokud budou čeští fotbalisté při mezinárodních utkáních faulováni a budou si potřeboval ulevit, doporučuji jim držet se češtiny. Té nikdo nerozumí. V zápase Slávie ve Skotsku se Kúdela vyjádřil o svém protihráči, že je fucking guy. A chudák černoch slyšel, že je fucking monkey. Svým způsobem to zní dost podobně… I když Scallop říkal opak, tak Kúdela bude potrestán, protože to by nešlo aby nějací šajse čechen měli pravdu.
Takže až si Kúdela bude potřebovat ulevit příště, ať si odpustí řeči o fucking monkey, ale ať mu pošeptá normálně počesku: ty zasraná opice, černá hubo, cigáne blbej, nebo nějak podobně. Bude mít klid. Nebude muset vysvětlovat, proč není rasista, nebude muset dělat rozsáhlé pokání a nebude mu hrozit konec kariéry.
A teď už Funes a jeho text:
Úplně náhodou jsem narazil na podcast nějakého mladíka jménem Tadeáš Žďárský, který představoval svou vizi o nerůstové společnosti. VAROVÁNÍ: jen pro silné žaludky!
Ač nikdy předem nelámu nad nikým hůl, po krátkém představení tohoto pána (totiž student Masarykovy Univerzity, obor Enviromentalistika – ekologická ekonomie) mi v hlavě začalo blikat červené světýlko, které mi říká – bacha na něj. A musím říct, že se tentokrát moje intuice nemýlila. Nechci tohoto študáka škatulkovat ani nálepkovat, ale mám totiž problém nejen s tím, co říká, ale hlavně s ním.
Pána samozřejmě neznám, ale jsem vysloveně alergický na tyto univerzitní adolescenty, kteří si ještě nevydělali na slanou vodu, nebo jsou placeni státem, nebo neplatí nájem/hypotéku (protože používají mamahotel), nemají děti, zato mají potřebu poučovat lidi, co každodenně zažívají krutou realitu života. Neberu jim jejich názor, jen ctím zásadu, že pokud neplatíš, tak nepřepínej. Ale nechci článek věnovat osobě s iniciály T.Ž., jako se spíš zamyslet nad touto úvahou z ekonomického a celospolečenského hlediska. Nemohu totiž tvrdit, že bych absolutně se vším nesouhlasil. I já vidím rozkol mezi rostoucí spotřebou za cenu devastace životního prostředí a taky pro mě nepřijatelného přístupu, kdy se kapitalizují zisky a socializují ztráty. Na rozdíl od něj ale nevěřím cestám a prostředkům, jak této nerůstové společnosti dosáhnout. Očekával jsem, že rozhovor bude plný ekonomických analýz a čísel, zamyšlením nad externalitami a jejich „ocenění“ a ono nic. Místo toho se diskuze stočila k nepodmíněnému příjmu.
Pokusím se vypíchnout několik perel – ačkoliv by to vydalo za 3 články
Růst, vyjádřený HDP, je špatný: ano, HDP je opravdu parametr k ničemu. Víte, co vznikne, když vykopete jámu a znovu zakopete? Nominálně HDP, ale reálně hovno. Růst lze opravdu měřit různě a nejen penězi, znám několik lidí, kteří nepatří k nejbohatším, ale jejich morální kvalita je vyšší, než kdejakého zbohatlíka. Obdobně znám neuvěřitelně manuálně zdatné lidi, kteří umí prakticky všechno. Toto jsou lidi se skutečným růstem, který byl ovšem vykoupen tvrdou prací (ať již fyzickou, nebo duševní). Víte, já si myslím, že když člověk přestane „dělat“, začne tak nějak přirozeně degenerovat, protože jen práce, aktivita a stavění se stresovým situacím někam posouvá a nabízí zkušenosti. Když budete jen odpočívat, stane se z vás chcípák – což souvisí s druhým tématem:
Rozevírají se nůžky: toto už je tak omletý argument všech lidí, kteří si dělají zálusk na něčí majetek a hodlají parazitovat. Takže co navrhujete pane Ždárský? Sebrat jim to? Že se sebere majetek schopných (zloději si to většinou ošetří) a rozdělí se lůze, tak zchudnou všichni, protože to, že je někdo chudý (ve smyslu majetku) není náhoda. Pavel Kohout kdysi prohlásil, že chudoba není problém vaší peněženky, ale vaší hlavy. Taky definoval socialismus jako systém, kde se každý snaží žít na náklady toho druhého. Zamýšlí se pan študent nad tím, proč se spousta mladých raději těmi nejbohatšími nechá zaměstnat, než aby se stali jedinečnými a šli samostatně svou cestou? Komu sebereme poté, až se prožere i zabavený majetek?
40% lidí nepovažuje svou práci za smysluplnou: ano, tady bych souhlasil. Když vidím, že stát zaměstnává 480 tis. státních zaměstnanců (ano, jsou tam hasiči, učitelé, armáda atd.), chce se mi brečet. Ale ono se to netýká jen státního sektoru. Když vidím, kolik se například jen v zemědělství pohybuje různých prodejců, přeprodejců, dealerů, prostředníků, poradců se státními dotacemi. Já bych například s 100% jistotou do těch zbytečných existencí zařadil i pana Ždárského, protože mě opravdu nenapadá, co bych si od něj jako službu mohl koupit. Souhrnně takovéto lidi nazývám darmožrouty.
Bolest zad spojená se stresem – jsem si vědom, že spousta věcí v lidském organismu jsou spojené nádoby, ovšem spojit stres s bolestí zad opravdu ne. Tipoval bych to na důsledek chatrné fyzické kondice v důsledku apatie ke sportu a fyzické práci, což bývají průvodní znaky totální lenosti tolik typické pro studenty humanitních oborů.
Všichni půjdou na rekvalifikační kurzy a budou budovat solární energetiku, ekologické zemědělství a pečovatelství. Super, první dva bez podpory státu ekonomicky nerentabilní, třetí bude placeno přímo státem. Nechodí pan Ždárský s paní Maláčovou?
Záruka na 15 let – tady už jsem lapal po dechu. Dokáže mi někdo spočítat, kolik bude stát třeba takové auto, nebo myčka kvůli totálnímu naddimenzování dílů? Nebo budeme používat necky – ty budou na celý život? Technika nebyla nikdy doménou environmentalistů.
Děti mají prostor ke hraní – mám 2 děti, žiji na vesnici a i taková pr.el, jako naše vesnice má dětské hřiště. Už si toho všímám delší dobu, hřiště jsou dnes skoro všude…ale jaksi tam nejsou ty děti – ty sedí na lavičkách a mačkají své ajfouny a ajpady.
Školství – jde to tuhého – prý bude demokratické. A já si myslel, že politika do škol nepatří. Děti už ve svých školních letech budou podílet na tom, co se bude učit. Je dítě v 15 letech schopno a zralé dělat životní rozhodnutí? Určitě ne. Ale pár takových jsem znal, co si to o sobě myslely. Pár z nich žije tzv. alternativní život v Praze (což je taková obezlička ke slovu bezdomovectví), jiní našli zálibu v drogách, další takoví mají dnes 20 leté děti a obrážejí diskotéky. Byli to lidé s nezdravým egem, bez pokory, které semlela realita světa. Šli do boje absolutně bez zbraně, znalostí taktiky a bez vědomí toho, kdo proti nim stojí. Celé toto svinstvo v podstatě odnaučuje děti respektovat autority tím, že je staví na stejnou úroveň. Ne sorry, zkušenosti se nedají koupit ani naučit ve škole. A taky všechno má svůj čas.
Řešením není ani komunismus ani zelený kapitalismus – tady si absolutně nejsem jist, co vlastně autor chce říci. V době, kdy se zelené zdroje netržně dotují (neboli se všichni skládají na byznys pár jedincům), nebo ty neeko penalizují, asi o kapitalismu mluvit nelze. Jelikož je v této nahrávce několikrát zmíněn nepodmíněný příjem, tipoval bych to na … komunismus, ale ten je přeci fuj! V té souvislosti se tedy chci zeptat, kdo ten cirkus bude platit? Kdo bude reálně vytvářet nějaké hodnoty. S naším prezidentem v moc věcech nejsem srozuměn, ale jeden bonmot sem hodím: z toho, že si lidi budou mezi sebou prodávat limonádu, ještě žádná společnost nezbohatla – Maláčové navzdory!! Takže budeme tisknout? Co na to inflace? Nebo sebereme majetek jiným a ten přerozdělíme – to přece není echt demokratické.
A teď konec srandy. Máte z toho poslechu pocit, že tomu ten pán věří? Já ano. Jsem moc mlád na to, abych hodnotil „kvalitu“ společnosti z dob před sametovým představením, ale můžou mi starší čtenáři Kydů napsat, jak opravdu vypadala společnost v dobách totality? Po stránce morální, péče o majetek atd.? Nebude to obdoba?
Závěrem bych řekl, že takovou utopistickou sračku už jsem dlouho neslyšel a jen mě to utvrdilo v tom, že volební právo by měli mít opravdu jen lidé, kteří už alespoň pár let pracují + důchodci. A študáci, ať se věnují študiu a přípravě na budoucí zaměstnání. Doba je bohužel tak milosrdná, že i ten největší sráč má pocit obrovské důležitosti a právo rozhodovat o jiných.