Vraždy žen znepokojují Rakousko
Týden po násilné smrti ženy ve Vídni byly v Rakousku znovu zastřeleny další dvě. Muž zabil svou bývalou přítelkyni a její matku v Solnohradu. Jen několik dní po květnovém bezpečnostním summitu a příslibu spolkové vlády poskytnout více peněz na ochranu žen a dětí před násilím se letošní počet ženských obětí zvýšil na jedenáct.
Teprve nedávno požadovaly organizace na ochranu násilí 228 milionů eur a 3 000 dalších míst v bezpečnostních složkách. Asociace rakouských autonomních ženských útulků požaduje mimo jiné osobní ochranu žen ve vysoce rizikových situacích. Podle statistik bylo v Rakousku loni vydáno zhruba 11 600 zákazů pro možné pachatele vstupu do ubytovacích prostor a přiblížení k ohroženým obětem. Nevládní organizace prosazují oficiální kampaň proti násilí v rodině, které by měla naléhavě řešit poradenská centra pro ženy a dívky v nouzi. Klaudia Friebenová, předsedkyně Rakouského svazu žen, obvinila vládu, že organizace nebyla pozvána ke kulatému stolu o násilí vůči ženám a požaduje zapojení všech zařízení, včetně poradenských center.
Lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz uvedl, že je znepokojen násilím páchaným na ženách, které nemá ve společnosti místo. Zelený vicekancléř Werner Kogler a nový ministr zdravotnictví a sociálních věcí Wolfgang Mückstein vyjádřili „hluboké zděšení“ nad současnou situací. Kurz uvítal úsilí o zvýšení prevence ze strany ministerstva vnitra, žen a spravedlnosti a poznamenal, že pachatelé musí být přísně trestáni. Vyjádřil přesvědčení, že v této otázce dojde ke konsenzu obou stran. Ministryně žen za lidovce Susanne Raabová uvedla, že vláda udělá vše, co je v jejích silách, aby chránila ženy a jejich rodiny před násilím, protože v Rakousku musí být v bezpečí. Na bezpečnostním summitu se lidovecký ministr vnitra Karl Nehammerem a zelená ministryní spravedlnosti Alma Zadicová dohodli na řadě důležitých opatření která dále zlepší a posílí ochranu obětí v Rakousku .
Předsedkyně sociální demokracie Pamela Rendi-Wagnerová vyzvala vládu, aby rychle jednala, protože tyto bestiální vraždy žen nejsou soukromou záležitostí, ale stávají se sociálním problémem. Motivem jsou mizogynie, ekonomická závislost žen a mužská posedlost. Mnohým z těchto vražd bylo možné zabránit, pokud by spolupráce mezi policií a orgány na ochranu obětí a výměna údajů o ohrožených fungovala lépe. Strana Svobodných rovněž vyzvala k rychlému zapojení humanitárních organizací a vláda by měla okamžitě konzultovat s odborníky z organizací na ochranu před násilím a implementovat jejich zkušenosti a odborné posudky.
Kdo, pokud ne ti, kteří pomáhají ženám na místě, které jsou v nebezpečí a potřebují pomoc, vědí, co potřebujeme pro ochranu a bezpečnost žen, uvedla mluvčí FPÖ Rosa Eckerová a k tomu se připojila i liberální NEOS.
Vážné násilí páchané muži na dívkách a ženách je celosvětovým problémem a v Evropě narůstá přes nové trestní zákony znepokojivě počet vražd. Podle studie OSN bylo v jednom roce zabito jejich partnery nebo rodinnými příslušníky nejméně 3000 žen jen v Evropě. Data z Evropské sítě pro datovou žurnalistiku ukazují, že v posledních letech Itálie, Německo a Spojené království patří mezi země, kde je v absolutním vyjádření zaznamenán nejvyšší počet případů. Celkový počet vražd klesá, ale počet připadající na ženy zůstává víceméně konstantní.
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih