Výpadek sociálních sítí
Jindřich Kulhavý: Pondělní výpadek sociálních sítí způsobil chaos, připravil plno lidí o komunikaci a zároveň nastolil mnoho otázek. Lidé se začínali zabývat tím, co je za tak masivní globální nedostupností služeb komunikačních kanálů patřících pod vládu magnáta Zuckerberga. A vcelku pochopitelně, protože něco takového pouze ukazuje, jak snadné je ukončit mezilidskou komunikaci, uvrhnout společnost do nejistoty a způsobit chaos. A to šlo jen o kapku v moři z toho, co vypnout lze.
Facebook a další společnosti z portfolia amerického multimiliardáře plní několik důležitých rolí. Především patří i přes rozsáhlou cenzuru k podstatným informačním kanálům. I to, co se jen mihne éterem, se přes facebook velmi rychle rozšíří. Přestože je často těžko rozeznatelné, co je pravda, co naděje a o čem lze hovořit jako o fakenews, tak si plno věcí lze postupně ověřit a najít poté zdroj, kterému lze věřit. Některé informace jsou spíše prolhanou reklamou, na kterou lze však většinou reagovat. Třeba když předseda Pirátů Bartoš řekne, že se obává migrantů, či když Petr Fiala prohlašuje sám sebe za předsedu vlády, jde o zjevný ,,fejk“. Ale třeba kolem covidhysterie bylo tolik rozporuplných informací, že i vyhlášení přispěvovatelé tápali a byli rozděleni na dvě strany. Někteří až časem pochopili, o co se jedná, jiní dosud tvrdošíjně hájí Fauciho a spol. Leží v zákopech, nevychází, a když, tak s plnou ochranou. Facebook pro šíření světové pandemie vykonal obrovský kus práce. Na druhou stranu přinutil mnoho lidí přemýšlet a zjistit, jak rychle se stali ovlivnitelnými.
Výpadek sociálních sítí v pondělí však ukázal další věc. Jak snadné je lidem sebrat plno možností. U facebooku to jsou procesy komunikace, ale představte si, že by stejně zkolabovala síť několika mobilních operátorů. To by rázem znamenalo katastrofu. Problémy by čekaly děti, rodiny by se složitě sháněly dohromady, plno pracovních kontaktů by bylo nedostupných. Na telefonech záleží mnohé a je na ně vázáno. Internetbanking, maily, covidpasy (opravdu existují lidé, kteří je mají), ztichnuly by všechny aplikace. Vyřadit mobilní sítě z provozu je jistě vcelku reálné. A připravené k použití.
Další riziko přináší stávající nedostatek elektrické energie. Vypněte ji na den a vzniknou obrovské hospodářské a ekonomické ztráty. Udělejte to na týden a uvidíte totální chaos a strach v lidských očích. Na elektřině jsme momentálně natolik závislí, že bez ní bychom byli naprosto odzbrojení. I přesto se v budoucnu budou elity snažit její zdroji omezit a doufají v dostatečný vítr a sluneční svit, což neumí ovlivnit. Delší doba jak týden bez elektřiny by vyvolala nepokoje a anarchii, brzy i hlad a hlavně….bez elektřiny by se zastavilo vše včetně všech možných čerpadel. Vodních, tepelných, benzínových. Takže by nebylo palivo ani do aut a elektrických centrál. Vezměte si problémy v Anglii s pohonnými hmotami, násobte to tisícem, a to by bylo po pár dnech. Návrat do středověku by byl realitou.
Ten, kdo drží pomyslná tlačítka, je stejně mocný, jako jsou majitelé kufříků se spínači k zbraním hromadného ničení. Generální blackout by přinesl nedozírné následky. A to i když opomeneme, jak vyčištěné by zůstaly účty v bankách, kde by se po jejich obsahu zaprášilo. Stali jsme se příliš rychle závislými na technologiích, které jsou v rukách šílenců křehké. Je tak snadné dostat nás do stavu nouze, vyhladovět nás, izolovat a plně rozvrátit jakékoliv společenství. Když vše běží, zdá se nám, že jde o neměnnou konstantu. Svět však přeje připraveným. A na to bychom neměli zapomínat.