Zákon o povinném podílu českých potravin
Vidlák: Dnešní článek je vidlácký kam až to jenom jde. V podstatě se mě osobně dotýká a snad bude jednou hrát významnou roli pro všechny tuzemské zemědělské producenty. Jednou třeba bude ovlivňovat významným způsobem prakticky celý zemědělský sektor a navíc je nádherným předvolebním tématem a zrcadlem současné české politické scény. A to i přesto, že podle mě zákon zůstane jenom na papíře a k nějakému zásadnějšímu průlomu díky němu zatím nedojde.
Ale ovlivní výhled do budoucna.
Nejprve chci začít aspektem politickým. Po třiceti letech bezbřehé liberální ekonomie a vlády neviditelné ruky trhu tu najednou máme zákon, který jde přesně opačným směrem. Který navzdory trhu nařizuje hytlermarketům s plochou nad 400m2, aby v každém segmentu měly povinný podíl českých potravin.
Vlastně vůbec nechápu, že v dnešní liberální EU, kde přece vládnou velké firmy a silní západní lobbysté, kde nás berou jako póvl a otroky, že vůbec něco takového mohlo projít parlamentem. A že se dokonce našlo dost poslanců, co pro to zvedlo ruku. A ještě se ukázalo, jak na tom kdo je. Pro byli poslanci z ANO, SPD, ČSSD a KSČM, plus pár nezařazených. A nepřekvapí, že Piráti, ODS, TOPka, Lidovci a Starostové byli proti. Nebudu parafrázovat, pěkné shrnutí je na Jihočeském kurýru, zde máte odkaz, projeďte si to:
Fakt nechápu, jak naši loutkovodiči mohli něco takového přehlédnout a dokonce to nechat projít. Samozřejmě , pro EU není nic ztraceno, ještě to prezident nepodepsal, zdrží se to v senátu a určitě se najde nějaký dobrák, který to napadne u nějakého příslušného ojrosoudu. Nejvíc bych si přál, aby to tam podal někdo od Pirátů. To jen, abychom měli ještě více jasno, na které straně stojí.
Zákon je podle mě průlomový v tom, že si vůbec někdo dovolil něco takového navrhnout. Doteď byly podobné nápady jasná svatokrádež na božstvu volného trhu, který jediný vyřeší všechny naše problémy. Samozřejmě nikdo už nezdůrazňoval, že tento volný trh je pěkně křiven dotacemi, které jsou na západ od našich hranic o dost vyšší, takže o tržní ekonomice nemůže být řeč.
Nevím, kdo přesně je autorem návrhu, ale konečně u nás někdo nahlas a otevřeně řekl, že když nezměníme EU, musíme se tomu přizpůsobit a udělat nějaké vlastní kroky. V podstatě vidíme první vskutku národní zákon, který hájí české zájmy proti těm evropským. Už jen z tohoto hlediska je zákon důležitý, i když by to už nic dalšího neznamenalo.
Možná nakonec nebude přijat. Ale třeba za něj dostaneme alespoň nějaké ojroústupky… A nebo je to první vlaštovka za kterou budou následovat další hejna podobných zákonů… Také je třeba na základě tohoto hlasování poněkud přehodnotit Babiše a jeho lidi. Zdá se, že oligarcha chce být především českým oligarchou a ne tím evropským. Až ho budete ve volbách bít po hlavě za koronavirus, vzpomeňte si i na tento zákon…. Tolik k politickému hledisku.
A teď praxe:
Bohužel, z toho co zatím vím, je tento zákon z kategorie těch o kterých bývalý ruský premiér Černomyrdin říkal, že to mysleli dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Podle mě tento zákon dopadne podobně jako rakouské zákony proti šmelině za První světové války. Šmelinu to nezastavilo…
Zákon nařizuje, že v každém segmentu potravin musí být na pultech i příslušný podíl českých potravin. První problém je v tom, co vlastně české potraviny jsou… Jedná se o potraviny, které od A do Z vznikly na našem území? Nebo u nás byly jen zabaleny? Nebo se prostě dovezl drůbeží separát z Itálie, střívka z Polska, sůl a koření z Británie a v Kostelci z toho namleli párky?
Dám ještě další příklady běžné praxe – V Holandsku se narodí sele. Po čtyřech týdnech míří do Rakouska do seletníku, kde mu nastartují metaboslismus na rychlé přírůstky a zůstane tam další dva měsíce. Pak je převezeno k nám do velkokapacitního vepřína, kde zůstane další tři měsíce a vyroste na jateční váhu. Pak je převezeno do Kostelce, zabito, rozporcováno. Část jeho masa se smíchá s vepřovým separátem z Rumunska a dohromady se smíchá na mleté maso pro řetězec Albert. Je to české maso? Je to české prase?
Nebo obráceně – u nás vyroste celé prase. Je krmeno českým krmivem, vyroste v českém vepříně u firmy Jave Pork. Pak se naloží na kamion, odveze kousek za hranice, protože to je nejbližší masokombinát. Tam bude zabito nějakými mongoly pracujícími pro německou firmu, bude zabaleno a posláno na náš trh. Je to české prase?
Nebo – v polské líhni patřící německé firmě se vylíhne kuře z holandských vajíček. Toto kuře je přivezeno do hal Vodňanského kuřete, kde vyroste. Dostává speicální krmné směsi, které tvoří 90% výsledné ceny kuřete a tyto směsi se míchají v Rakousku. Kuře pak rozbourají v českém masokombinátu pomocí ukrajinských pracovních sil a dodají do Kauflandu… Je to české kuře?
Nebo – vinař od Kyjova má letos horší úrodu. Dělá skvělé Chardonay, které míří do vinoték v Tescu. Ovšem, letos se neurodilo. Tož koupí hrozny v Maďarsku, vylisuje je, šťávu smíchá se svojí a udělá české víno. Pak zjistí, že má ještě místo, tak koupí z Rumunska už vylisovanou a zamraženou šťávu a opět ji smíchá s jeho vlastní úrodou. Je to české víno?
Je český produkt Bohemia Sekt, kterého se vyrobí tolik, že by na to nestačila veškerá česká produkce hroznů? Je českým produktem jogurt od Olmy vyrobený u Olomouce, ale přivezlo se pro něj polské mléko, protože je teď levnější (pokud by se použilo české mléko, tak bude jogurt dražší než od Madety, která si zase naopak bere mlíko ze Slovenska) a tím pádem by ten jogurt nevydělal? Od kolika procent českého mléka je jogurt český? Nebo takový pribiňáček… použije se na něj česká smetana z českého mléka, ale tvaroh se přiveze z Itálie, protože tam zrovna mají nadbytky, kterých se levně zbavují… je to český produkt?
Je český produkt zmrzlina, která má v sobě české mléko, rakouský tvaroh, německé lentilky a španělské jahody? Tohle je totiž běžná praxe.
Nebo – ve Znojmě se umele mouka ve mlýně Penam. Ta zamíří do pekárny v Rakousku, kde z ní udělají francouzské bagetky, které pak mražené přivezou do Lidlu v Brně, tam se strčí do trouby a prodávají. Je to česká, nebo rakouská bagetka? Je vůbec jakékoliv zboží české, když se prodá v hytlermarketu za krvavé ceny a obrovská marže se odvede někam do zahraniční centrály?
Ptal jsem se na to naší firemní právničky. Co myslíte, že mi řekla…. No jasně – že neví. Že zákon sice má něco stanoveno, ale dnešní oběh polotovarů je tak komplikovaný a široký, že vždycky bude výklad poněkud nejasný a bude snadné jít na hraně zákona. Kvůli tomuto značně nejistému zákonu nikdo nezačne stavět masokombináty a velkokapacitní teletníky. Tedy někdo jo – Babiš. Ten je umí za miliardy udělat tak, že jsou ziskové i bez tohoto zákona. Ale ostatní budou velmi obezřetní.
Chtěl jsem tím vyjádřit, že dnešní toky zboží jsou tak komplikované a každý bonbón několikrát obkrouží Evropu, než skončí někde na pultě. Tohle se nedá snadno ani definovat, ani uhlídat.
Zákonné praxe se chopí právě ty hytlermarkety. Ti mají houfy právníků a s jejich pomocí vytvoří svoje privátní značky „českých potravin“, které dají na pult vedle těch běžných. Udělají to tak, aby naplnili literu zákona, ale úplně na spodní hraně. Svým způsobem se do naší republiky přesunou nějaké ty zpracovatelské kapacity a možná některé české podniky odkoupí zahraniční hráči, kteří k nám převedou část své výroby. Tak, aby to moc nebolelo. Aby se splnil zákon, tak se italský separát bude míchat s rakouským hovězím a polským kuřecím někde v Německu, k nám přivezou velké kostky zamraženého polotovaru, u nás to nastrkají do střívek a nechají vymáčet v láku a ejhle… český výrobek. Z celkové ceny produktu připadne na naší republiku o 3% víc než dnes.
A zároveň budou markety dál tvrdě lobovat za zrušení zákona. Vzhledem k rozložení politických sil se jim to možná i podaří.
Abych to nějak shrnul – v tomto zákonu vidím význam více symbolický, než praktický. Poprvé došlo k prolomení třicet let trvajících pravd o tom, že všechno ze Západu je dobré a že volný trh řeší všechno. Poprvé se někdo postavil do cesty EU i Dojčlandům. Ovšem nemůžeme čekat, že tento zákon bude automaticky znamenat nové české zemědělství. Nemůžeme čekat, že se něco hned tak změní a pokud se změní, tak to běžný člověk nijak nezpozoruje. Nové továrny kvůli tomu jen tak nevzniknou. Trochu se pozmění oběh surovin, ale upřímně – náš trh je fakt brutálně propojený s tím evropským a na tom tento zákon zatím nic nezmění. Nejvíc to pomůže finálním zpracovatelům – masokombinátům konzervárnám a podobně. Ti mají obrovskou volnou kapacitu a rádi ji hytlermarketům nabídnou. Malá část produkce se přesune sem. Vydělají na tom velcí hráči a malý zemědělec to ještě dlouho nepocítí.
Samozřejmě se najde spousta dobroserů, keří budou poukazovat na to jak chudáci obchodní řetězcové mají zbytečnou administrativu, to jim prodražuje prodej a díky tomu chudáček zákazník platí v obchodě víc. Jistě se ozvou i někteří volnotržní vlastenci, že je to vlastně komunismus a celé je to špatně. Ale mladý Klaus hlasoval pro tento zákon, tak snad zvítězilo vlastenectví nad ekonomickými kecy…
Časem, v kombinaci s dalšími zákony a vyhláškami, v kombinaci s dalšími možnostmi, možná jednoho dne zjistíme, že toto hlasování byl začátek něčeho nového. Zkonstatujeme, že k vítězství vedla ještě dlouhá cesta, že tento zákon byl skutečně jen začátek, ale významný.
Pevně ale doufám, že z něj bude předvolební téma. Že se Pirátů a ostatní někdo zeptá, proč hlasovali proti. Že se podíváme, jak se kroutí, jak nevědí, jak se vymlouvají a blábolí. A pokud má Babiš rozum – použije tento zákon jako podmínku sebe sama. Chcete mít tento vlastenecký zákon zvýhodňující domácí produkci? Tak mě udržte ve sněmovně, protože pokud s ostatními prohrajeme, bude tento zákon promtně zrušen.
A my vidláci budeme mít další těžké rozhodování, jak se postavit k oligarchovi. Pokud se podobných zákonů ještě pár stihne, bude Babiš se křípajícími zuby znovu zvolen do premiérského křesla… ne proto, že by byl skvělý, hodný, nejlepší, nejdokonalejší… ale jednoduše proto, že jakákoliv jiná alternativa bude národní katastrofa.